Seçim 2023

BELLEK

Kadın hakları savunuculuğunda bir kadın: Maria Mies

1976’da öğrencileriyle birlikte Almanya’daki ilk özerk kadın sığınmaevini kuran Prof. Maria Mies, kadın hakları için ve sermayeye karşı bir ömür mücadele etti.

Maria Montessori, okulları ve aktif pedagoji kavramı

‘Yaşanan deprem gerçeği bir daha gösterdi ki travmanın en büyük kısmını yaşayan çocuklar korunmaya muhtaç olduğu kadar, eğitime, oyuna ve sosyalleşmeye de ihtiyaç duyar.’

Mücadele dolu bir yaşam:  Marie-Claude Vaillant-Couturier

Hayatını mücadele adamış Marie-Claude Vaillant-Couturier'in hayatı tutsaklığı, özgürlüğü, direnişi ve fedakarlığı gösteriyor.

Kate Mullany: İlk kadın çamaşırcılar sendikasının göçmen örgütçüsü

Kate, günde 12-14 saat çalışıp haftada 3 dolar ancak kazanabilen, bedenleri kimyasal yanıklarıyla dolu olan çamaşırcı kadınları örgütledi ve ilk kadın sendikasını kurdu.

La Malinche kimdi?

La Malinche, Aztek’in işgalinde önemli rol oynamıştı. Peki, o bir kahraman mı, yoksa hain mi? Sorduğunuz kişiye göre bu sorunun cevabı değişecektir.

Faşizme karşı mücadele eden, 18 yaşında asılan bir partizan: Zoya Kosmodemyanskaya

Sovyetler Birliği Kahramanı unvanını alan il kadın olan Zoya, faşizme karşı mücadelede sosyalizmin inşasını, halklarının mutluluğunu, özgürlüğünü ve bağımsızlığını savunmak için can verdi.

Karanlığın ortasında ışık kıvılcımları: Faşizmle mücadelede kadınlar

Resmi tarihte unutulsalar, unutturulsalar da faşizme karşı mücadelede kadınlar tüm yok saymalara karşı varlar. Bu kadın kahramanları yokmuş gibi göstermek tarih çarpıtıcılığından başka bir şey değil.

Hypatia’dan bugüne kadınların değişmeyeni: Yok sayılmak

Bilim alanında kadınların başarılarını küçümseme ve erkek meslektaşlarına atfetme durumunun altında yatan en önemli etmenlerden biri toplumsal cinsiyet rolleri ve kadınlara yönelik kalıp yargılar.

Selimiye’deki Lambalı Kadın

Savaştan sonra İngiltere’de dünyanın ilk modern sivil hemşire okulunu açan Florence Nightingale’in 12 Mayıs’taki doğum günü Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanır.

İran tarihinden mücadeleci kadın portreleri

İran'ın tarihine mücadeleci kadınların yaşamları üzerinden bakıyoruz...

Çeyrek yüzyıl önce ve sonra:‘28 Şubat Darbesi’ ve kadınlar

‘28 Şubat Darbesi’ne giden süreci, bugün AKP tarafından 20 yıllık iktidarları boyunca uygulamaya konulan halka ve kadına yönelik saldırılarının “öncü girişimi” olarak değerlendirebiliriz’

‘Hakiki olan ateşte sınanır, sahte olanın saflarımızda yeri yok’

Sendikal bürokrasi bir hastalık, şifası: stratejik ve planlı bir örgütleme. Peki, nedir örgütleme?

Kadın sünnetine karşı mücadele eden ilk siyahi model Katoucha Niane doğdu

Kendi de mağduru olduğu genital organ sakatlamasına karşı kampanya yürüten Katoucha Niane 30 Aralık 1960’ta Gine’de doğdu.

Eskinin tortularıyla hep mücadele içerisinde olan bir komünist: Rosaliya Samoylovna Zemlyaçka

Hayatını sosyalizm mücadelesine adamış, özverili, eskinin alışkanlıklarıyla da mücadele eden devrimci bir kadının biyografisi...

İzmir’den Fransa’ya, Mısır’dan Sovyetlere… Kadınların ekmek isyanları

Ekmek zammı önemli! Bir devri kapatan başka bir devir açan olaylara neden olan ekmek ayaklanmalarıyla dolu insanlık tarihi. Çoğuna kadınların öncülük ettiği…

‘Senlik benlik bitip de kuruldu muydu bizlik, Asgari ücret değil hür ve günlük güneşlik’

Arkadaşlarınızın işten atılması son damlaydı. Birbirinizle konuşurken iyice öne çıkmıştı zaten en acil talepleriniz ve patrona bir mektup yazdınız. Patron kabul etmeyince birden bıraktınız tezgâhları.

Kelebeklerin ömrü üç gün değildir

Mirabel Kardeşlerinden mücadelesinden bugüne... Mademki samuray kılıçlarıyla, sopalarla, tüfeklerle girilen ilkel bir savaş bu- o halde görün gücümüzü, bilin cesaretimizi...

HAYATI DEĞİŞTİREN ÖZGÜN BİR DENEYİM: Azerbaycan’da Jenotyeller…

Karamsarlığın etrafımızı sardığı bugünlerde başka türlü ‘aydınlık’ bir geleceği hayal etmek ve aydınlığı nasıl inşa edeceğimizi geçmişten gelip geleceğe ışık tutan bir deneyim üzerinden tartışalım…

60 yıllık göç ve işçi kadınların mücadelesi: 50 fenig zam!

16 Temmuz 1973’te Hella fabrikalarında çalışan çoğu kadın ‘misafir işçi’nin grev çağrısını yapanlardan biri de Irina Vavitsa. Irina şimdi 71 yaşında ve IG Metall üyesi. O günleri anlatıyor...

İrlanda’nın kirli çamaşırları

25 yıl önce bugün, 25 Ekim 1996’da İrlanda’daki son ‘Magdalene Çamaşırhanesi’ kapatıldı. Dublin’deki bu çamaşırhane kapatıldığında en yaşlısı 79 yaşında olmak üzere 40 kadın halen orada yaşıyordu.