BELLEK

Britanya'da 1984-1985 madenciler grevi kadınları nasıl değiştirdi?

1984-85'te Britanya'da gerçekleşen madenci grevleri, kadınları mücadelenin başka bir noktasına çekti. Kadınlar yalnızca madencilere destek olmadı, kendileri için grevlerin bir parçası oldu.

Bebek ölümlerine ve yetersiz beslenmeye karşı 'süt mutfakları'

Sovyetlerde her köyde, her bölgede çocukların süt, kefir ve peynir ihtiyacı doktor takibi ve yönlendirmesiyle süt mutfaklarından ücretsiz temin ediliyordu.

Bağımsızlık mücadelelerinin kadın yüzleri

Dünyanın dört bir yanında emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı mücadelenin bir parçasıydı kadınlar. Bağımsızlık mücadelelerinde yer almış bu 4 kadının hikayesi bize ilham versin!

Sovyetler Birliğinde kentler ve kadın

Bir düşün ötesinde: Sovyet devriminden sonra ortak konutlar özel evlerden daha iyi donatıldı, ortak mutfaklar ve çamaşırhaneler oluşturuldu. Kreşler, çocuk bahçeleri kuruldu.

Vera Mihaylovna Veliçkina: Sovyetlerde çocuklara bir öğün ücretsiz yemek hayal değil gerçek

Çocuklar için okullarda bir öğün ücretsiz öğle yemeği uygulaması ve ücretsiz kantinler zorlu yıllarda Sovyet çocuklarının boğazlarından sıcak bir lokma geçmesine olanak sağlamıştır.

Açız maçız ama varız kardeşlerim…

Her yıl, asgari ücretle kaç tavuk döner alabiliyoruz hesabını yaparız. Bu yıl tavuk dönerin yerini evden kaplara koyup getirdikleri yemekler aldı…

GÜNÜN ŞARKISI: Radium Girls

Bugün Lennon Ödüllü şarkı sözü yazarı, şarkıcı, multi-enstrumanist Rachel Sumner’a kulak veriyoruz.

Fabrika mutfakları Sovyet kadınlarını yorucu yemek pişirme işinden nasıl kurtardı?

‘Fabrika mutfakları’ projesi aslında kadınların hem evde yemek yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmak hem de merkezi olarak yemek ihtiyacının giderilmesini sağlamak için ortaya çıktı.

Kadınlar Dünyası’nın Kürt Kalemi: Mes’adet Bedirxan

'Kadınlar Dünyası kapılarını Kürt kadınları için de aralayan bir dergi. Dergide yazan bu kadınların yazıları Kürt kadınlarının basın yayın tarihi açısından da başvurulacak önemli kaynaklardandır.'

Yarım

"Ölümler. Öyle birden bire, vurulmuş gibi değil, acıya eriye ölenler. Hayata dönüş. Kan donduran bekleyiş. Yananlar, yakılanlar. Ölenler. Tecrit. Karanlık. Acı. Wernicke. Korsakoff. Unutanlar..."

1 Eylül Dünya Barış Günü’ne tarihsel seyir: Siyah eşarplı Kata Pejnović

1 Eylül Dünya Barış Günü; emperyalizmin yıkıcılığı, vahşeti ve buna karşı emekçilerin, işçilerin verdikleri mücadeleyi hatırlatmak ve büyütmek açısından büyük önem taşıyor.

Tarihte karanlığın tekerrürü: Afganistan iki yıldır işgal altında

Afganistan’ın Taliban tarafından işgal edilmesinin üzerinden nerdeyse iki yıl geçti. Kadınlar 1996 yılında yaşadıklarını tekrar yaşamaya başladı. Ama seslerini yükseltmekten korkmuyorlar.

Klasik müzikte kendime daha rahat yer bulmamdaki en önemli kişilerden biri: Suna Kan

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Türkiye'nin en iyi keman virtüözlerinden Suna Kan'ı, yaşamını, Keman Anasanat Dalı Öğrencisi Atiye Eşkiza anlatıyor.

Kadın hakları savunuculuğunda bir kadın: Maria Mies

1976’da öğrencileriyle birlikte Almanya’daki ilk özerk kadın sığınmaevini kuran Prof. Maria Mies, kadın hakları için ve sermayeye karşı bir ömür mücadele etti.

Maria Montessori, okulları ve aktif pedagoji kavramı

‘Yaşanan deprem gerçeği bir daha gösterdi ki travmanın en büyük kısmını yaşayan çocuklar korunmaya muhtaç olduğu kadar, eğitime, oyuna ve sosyalleşmeye de ihtiyaç duyar.’

Mücadele dolu bir yaşam:  Marie-Claude Vaillant-Couturier

Hayatını mücadele adamış Marie-Claude Vaillant-Couturier'in hayatı tutsaklığı, özgürlüğü, direnişi ve fedakarlığı gösteriyor.

Kate Mullany: İlk kadın çamaşırcılar sendikasının göçmen örgütçüsü

Kate, günde 12-14 saat çalışıp haftada 3 dolar ancak kazanabilen, bedenleri kimyasal yanıklarıyla dolu olan çamaşırcı kadınları örgütledi ve ilk kadın sendikasını kurdu.

La Malinche kimdi?

La Malinche, Aztek’in işgalinde önemli rol oynamıştı. Peki, o bir kahraman mı, yoksa hain mi? Sorduğunuz kişiye göre bu sorunun cevabı değişecektir.

Faşizme karşı mücadele eden, 18 yaşında asılan bir partizan: Zoya Kosmodemyanskaya

Sovyetler Birliği Kahramanı unvanını alan il kadın olan Zoya, faşizme karşı mücadelede sosyalizmin inşasını, halklarının mutluluğunu, özgürlüğünü ve bağımsızlığını savunmak için can verdi.

Karanlığın ortasında ışık kıvılcımları: Faşizmle mücadelede kadınlar

Resmi tarihte unutulsalar, unutturulsalar da faşizme karşı mücadelede kadınlar tüm yok saymalara karşı varlar. Bu kadın kahramanları yokmuş gibi göstermek tarih çarpıtıcılığından başka bir şey değil.