1 Ağustos 1818 | Gökbilimci Maria Mitchell doğdu
203'üncü yaşında gökbilimci Maria Mitchell'in yaşamına bir göz atalım...

ABD'li gökbilimci Maria Mitchell bugün 203 yaşında.

"Eğer kadınların elleri ince işler içinse ve kadınlar daha iyi gözlemcilerse, lütfen bu beceriler bilimin hizmetine sunulmalı, anlamsız iğne oyalarıyla israf edilmemelidir."

1818'de Nantucket / Massachusetts adasında doğan gökbilimci Maria Mitchell'in bilim çevrelerine kabul edilmesi çok sonra oldu. 28 yaşından sonradan adının verildiği bir kuyruklu yıldız keşfettiği için ünlendi ancak 1865'te Vassar Koleji'ne ilk astronomi profesörü olarak atanmadan önce, neredeyse yirmi yıl boyunca bir kütüphanede çalışmak zorunda kaldı. Profesörlük ona, babasıyla birlikte çalıştığı kendi gözlemevini kazandırdı. Yurtdışı gezilerinde, büyük İngiliz matematikçi Mary Somerville ile tanıştı.


Maria Mitchell (otururken), Vassar Üniversitesi Gözlemevi kubbesinin altında, öğrencisi Mary Watson Whitney (ayakta) ile birlikte, 1877 | Fotoğraf: Eva March Tappan/Wikimedia Commons

1873'te o ve diğer kadınlar, 1876'ya kadar başkanlığını yaptığı Kadınları Geliştirme Derneği'ni (AAW) kurdu. Bundan sonra, ölümünden kısa bir süre öncesine kadar (1889) AAW'nin bilim komitesine başkanlık etti. Mitchell, kadınların da bilime ihtiyacı olduğunu, ancak bilimin daha acil olarak kadınların beceri ve bilgisine bağlı olduğunu vurguladı. 28 Haziran 1889'da hayatın kaybetti.

Fotoğraf: Julia Ward Howe/Wikimedia Commons

İlgili haberler
Bilim insanı, gökbilimci, matematikçi bir kadın: M...

Mary Somerville matematik ve astronomi üzerine çalıştı ve aynı zamanda Caroline Herschel ile birlikt...

Grunya Efimovna Sukhareva: Otizmin tarihçesinde yo...

Sukhareva, doktorlar Kanner ve Asperger'den yıllar önce otizmi karakterize etti. Otizmin tarihçesi a...

GÜNÜN PORTRESİ: Marie Taglioni

Balenin balerinler için belki ıstırap verici ama izleyenler için ve estetik olarak bir mucize olan b...