11 Mart 1911| Yazar, Şair, Gazeteci Alba de Céspedes doğdu
Çok sayıda psikolojik, toplumsal ve kadın romanı yazan Alba de Céspedes, Fransız ve İtalyan kadın hakları savunucularıyla da kadınların eşit haklara sahip olması için kampanyalar yürüttü.

Yazar, şair, gazeteci Alba de Céspedes 11 Mart 1911’de Roma’da doğdu, 14 Kasım 1997’de Paris’te öldü.

Hayatını iki ana tema belirledi: Kadınların özgürleşmesi ve politik protestolar. Bir İtalyan ve bir Kübalının çocuğu olarak doğdu, ilk yıllarında teyzesinin yanında, Roma’da yaşadı, daha sonra babasının işi nedeniyle ABD’ye gitti. Başlangıçtan itibaren üç dil konuşuyordu: Akrabalarıyla yaz aylarını geçirdiği Paris’te Fransızca öğrendi, İngilizce ve İtalyanca konuşmaktaydı Eğitimin ihmal edildi. Okula gitmedi, sadece düzensiz özel dersler aldı, ancak ilk şiirini yedi yaşında yazdı. Alba De Céspedes on beş yaşında evlendi ve iki yıl sonra oğlu Franco doğdu. Daha sonra eşinden ayrıldı. Kendini çalışmalarına adadı. Roma’da kendi dairesini kiraladı ve gazeteci olarak çalışmaya başladı. 1935 gibi erken bir tarihte ilk şiirlerini ve kısa öykülerini topladığı Başkalarının Ruhu’nu yayınladı.

Messaggero’daki (1935) antifaşist makaleleri için beş gün hapis cezasına çarptırıldı. Faşistler, Mondadori tarafından yayımlanan ilk romanları The Call to the Other Shore’u sansürlediler.

Alman işgali sırasında, Alba de Céspedes Resistenza’ya katıldı.İkinci eşiyle birlikte, işgal altındaki Roma’dan kaçtı, bir ay boyunca ormanda saklanarak yaşadı ve Clorinda takma adıyla Fighting Italy radyo programını sunduğu Bari’ye gitti.

Çok sayıda psikolojik, toplumsal ve kadın romanı yazdı. En büyük ilgisi Küba’ya yönelikti. Fidel Castro ile olan dostluğuyla tanındı. Bu arada Fransız ve İtalyan kadın hakları savunucularıyla da kadınların eşit haklara sahip olması için değişik kampanyalarda yer aldı, makaleler yazdı.

Fotoğraflar: Luvr Müzesi arşivi


İlgili haberler
Tarihte bugün: Şair Emily Dickinson doğdu

19. yüzyılın hiç kuşkusuz en önemli Amerikan şairlerinden Emily Dickinson, 10 Aralık 1830’da doğdu,...

Tarihte bugün: Nikaragualı Şair ve Romancı Giocond...

Portakal Ağacında Oturan Kadın kitabıyla tanınan Nikaragualı Şair ve Romancı Gioconda Belli, Somoza...

Tarihte bugün: Jessie Daniel Ames

Jessie Daniel, kadın hakları ve sivil haklar lideriydi. Yer aldığı bazı örgütlerde beyaz kadınların...