12 Şubat 1916| Faşizmin katlettiği kadınlardan Hildegard (Hilde) Jadamowitz doğdu
Röntgen asistanlığı mesleğini siyasi olarak zulüm görenlere yardım etmek için kullandı, onlara para, yiyecek ve ilaç sağlayan, Hildegard Jadamowitz, Gestapo tarafından idam edildi.

Röntgen asistanı, faşizme karşı aktif direnişçi Hildegard (Hilde) Jadamowitz 12 Şubat 1916’da doğdu, 18 Ağustos 1942’de idam edildi.

Hildegard Jadamowitz ve kendisinden dört yaş büyük olan kız kardeşi Beatrice, Yahudi büyükanneleriyle birlikte yaşadılar. Anne ve babası onun doğumundan kısa süre sonra ayrılmıştı, annesinin ölümü sonrası büyükanneleri tek bakıcıları oldu.1929’da bugünkü adı Rütli Okulu olan Neukölln okulundan mezun oldu ancak uzun süre işsiz kaldı. 1931’de on beş yaşındayken Komünist Gençlik Birliğine katıldı. Büyükannesinin ölümünden sonra 1933’ten itibaren fabrika işçisi ve pazarlamacı olarak çalıştı. Büro asistanı olarak meslek eğitimi almak için akşam derslerine katıldı. Ayrıca 1933’ten itibaren Tempelhof’taki Lorenz AG’de KPD fabrika hücresinin bir üyesiydi. 1935’ten itibaren Berlin’de yasa dışı “Uluslararası İşçi Yardımı”nda çalıştı. Orada gelecekteki nişanlısı Werner Steinbrink ile tanıştı. Kız kardeşi Beatrice ile birlikte Joachim Franke çevresindeki direniş grubunun broşür kampanyalarına katıldı.

18 AĞUSTOS 1942’DE VATANA İHANETTEN İDAM EDİLDİ

1936 baharında vatana ihanet etmeye hazırlık şüphesiyle tutuklandı, ancak delil yetersizliğinden dokuz ay gözaltında tutulduktan sonra beraat etti. Serbest bırakıldıktan sonra doktor asistanı olarak çalıştı ve Tegel’de asistan olarak radyoloji ve radyasyon tıbbı kliniğine geçti. Orada, X-ışını asistanı olmak için sınava girmek amacıyla kendini eğitti. İşini siyasi olarak zulüm görenlere yardım etmek için kullandı, onlara para, yiyecek ve ilaç sağladı ve sabotaj eylemlerine katıldı. Nişanlısı Werner Steinbrink aracılığıyla, diğer direniş gruplarıyla, özellikle de Robert Uhrig ve Herbert Baum civarındakilerle temas kurdu. 18 Mayıs 1942’de Berlin Lustgarten’deki anti-Sovyet propaganda sergisi “Sovyet Cenneti”ne yönelik saldırıya katıldı. 22 Mayıs 1942’de Gestapo tarafından tutuklandı ve 16 Temmuz’da Herbert Baum’un grubunun diğer birkaç üyesiyle birlikte, vatana ihanete hazırlık nedeniyle Halk Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. 18 Ağustos 1942 sabahı saat 5.15’te -nişanlısından 12 dakika sonra- Berlin-Plötzensee hapishanesinde idam edildi.

Fotoğraf: Bundesarchiv, SAPMO-BArch, Bildarchiv

İlgili haberler
Faşizmin yaydığı umutsuzluk Helena’nın sonu oldu

Helena Swanwick, 1. Dünya Savaşı sırasında Demokratik Kontrol Birliği ve Kadınlar Uluslararası Ligi’...

Nakış ustası Antje Kind-Hasenclever, Nazi faşizmin...

Havemanln’lar başlangıçta komünistleri Antje’nin dikiş makinesinin bulunduğu küçük odaya sakladılar....

17 Temmuz 1921| Faşizmin diz çöktüremediği Hannah...

23 yaşında gencecik bir kadınken düşman hattının gerisine paraşütle inen Hannah Senesh 17 Temmuz 192...