19. yüzyılın portre fotoğrafçı Julia Margaret Cameron
Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri eleştirilere sebep olsa da o daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti.

11 Haziran 1815’te doğan, 26 Ocak 1879’da ölen Julia Margaret Cameron 19. yüzyılın en önemli portre fotoğrafçılarından biridir.

Kalküta’da dünyaya gelen Cameron, 1848 yılında ailesiyle birlikte Hindistan’dan İngiltere’ye taşındı. 1860 yılında da Wight Adasına yerleşti. Fotoğrafçılığa kendisine hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle başlayan Cameron, evinin çeşitli yerlerini stüdyo ve karanlık oda olarak düzenledi ve portre çalışmalarına burada başladı.

Cameron birçok ünlünün portresini çekti. Bunların arasında Astronom John Herschel Yazar Thomas Carlyle, Bilim İnsanı Charles Darwin ve şair dostları Alfred Lord Tennyson, Henry Wadsworth Longfellow da vardı.

Cameron, Şair Tennyson’nın isteği üzerine Idylls of the King (Kralın İdilleri) adlı kitabına fotoğraflarıyla katkıda bulundu. Victoria dönemi fotoğrafçılarının özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekti. Teknik yönden zayıf çekimler yapmasıyla eleştirildi. Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri bu eleştirilere sebep oldu. Ancak o, fotoğraflarında teknik kusurları önemsememiş daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti ve bu yüzden de fotoğrafları dönemin en iyi çalışmaları sayıldı.

Fotoğraf sanatına 40 yaşından sonra başlayan Cameron 1875 yılında ailesiyle birlikte Sri Lanka’ya gitti ve ömrünün son günlerini yoksulluk içinde geçirdi. 1879 yılında Seylan’da yaşamını yitirdi.

Kaynak: Vikipedi

Fotoğraf: George Frederic Watts, Wikimedia Commons


İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Olimpiyat sergisindeki tek Tür...

Sporcu olarak katılamadığı olimpiyatlara fotoğrafçı olarak katıldı Mine Kasapoğlu, Lozan Olimpiyat M...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Catherine Leroy

Bugün Savaş fotoğrafçısı Catherine Leroy’un 11. ölüm yıldönümü. 60 yaşında hayata gözlerini yuman Le...

9 Aralık 1991: Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfi...

Amerikalı Fotoğrafçı Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfield, New York’ta fotoğraf merkezleri ile köp...