23 Ocak 1813| Norveç’in ilk kadın hakları savunucusu Camilla Collett doğdu
Yazılarıyla ev ve bakım işlerinin kadınlara yıkılması, kadınların ekonomik bağımsızlığa sahip olmamalarını ve evlilik içinde kadının statüsünü hedef alan Collett’i yakından tanıyalım mı?

23 Ocak 1813'te Kristiansand'da Camilla Colney Wergeland adında doğan Camilla Collett, 1895'te Kristiania'da (şimdiki Oslo) öldü. Camilla Collett, 19. yüzyılın en önemli Norveçli kadın yazarıdır. Norveç'in ilk kadın hakları savunucusu kabul edilir. Takma adla yazdığı ilk ve tek romanı “Reisin Kızları” 1855'te yayımlandığında, dönemin kız çocuğu eğitimi, evlilik ve erkeklerin egemen olduğu toplumsal yapıyı hedef aldığı için skandala yol açtı:

“... düğün dediğimiz eğlence korkunç. Gelinin güzelliğinin ve kızaran yanaklarının seyircilere sunulmasından söz etmek bile istemiyorum. Düğünler talihsizler için icat edildi. Eski zamanlarda düzenlenen kurban törenlerindeki ziller ve davullarla aynı amaca hizmet ediyor, kurbanı uyuşturuyorlar, geçici de olsa acı çekmesini ve ağlamasını boğuyorlar ... "

ÖNCÜ BİR KADIN YAZAR

"Reisin Kızları" romanı ve artık kendi adıyla yazdığı diğer yazıları ile Camilla Collett sadece Norveç'teki kadın hareketi üzerinde değil, aynı zamanda Henrik Ibsen, Alexander L. Kielland ve Jonas Lie gibi yazarlar üzerinde de büyük bir etkiye sahip oldu. 1854'te romanını yazdığında Camilla Collett 42 yaşındaydı. Erkek kardeşi Norveç'in en tanınmış romantik şairlerinden Henrik Wergeland gibi o da yazmaya düşkündü. 25 yıldır mektuplar ve günlükler yazıyordu.

Tarzı kolay anlaşılacak ve akıcı, ancak güçlü ve dolambaçsızdı. Reisin Kızları sadece Norveç'in ilk psikolojik ve gerçekçi romanı değil, aynı zamanda Norveç'te yayımlanan ilk romandır. Deneme ve makaleleri değişik antolojilerde toplandı. Kadın hakları, erkek ve kadınlara yönelik çifte ahlak ve fuhşun kaldırılması konusundaki görüşleri giderek yaygınlaşmaya başladı.

Yazılarında ev ve bakım işlerinin kadınlara yıkılması, kadınların ekonomik bağımsızlığa sahip olmamaları nedeniyle mantık evliliğine zorlanması ve evlilik içinde kadının statüsünü hedef aldı. Döneminin romanlarındaki kadın imgelerini eleştirel olarak inceleyen Camilla Collett, feminist edebiyat eleştirisinin de öncülerindendi. Yaşamının sonuna doğru, hem 1880'lerde ortaya çıkan kadın hareketinden hem de ondan esinlendiklerini itiraf eden yeni nesil erkek yazarlardan hak ettiği takdiri gördü.

Camille Collett, 1884 yılında yeni kurulan Norveç Kadın Hakları Derneği'nin (Norsk Kvinnesaksforening) fahri üyesi ilan edildi.

İlgili haberler
Müziğin ve mücadelenin kadını: Eartha Mae

ABD’nin pamuk yetiştiriciliği ile meşhur Güney Carolina tarlalarında çalışan, ‘Güney’in pamuk toplay...

Audrey ihtişamlı bir hayat mı yaşadı?

20 Ocak 1993’te hayatını kaybeden ve sayısız filmde aldığı rollerle hafızalara kazınan Audrey Hepbur...

GÜNÜN PORTRESİ: Lucila Luciani de Pérez Díaz

Venezüelalı tarihçi, müzisyen ve kadın hakları savunucusu Lucila Luciani, ülkesinde Ulusal Tarih Aka...