24 Mayıs 1977| Elisabeth Käsemann Arjantin cuntası tarafından katledildi
Alman hükümetinin bilinçli kayıtsızlığı Elisabeth Käsemann’ın göz göre göre öldürülmesine neden oldu. Käsemann, ekonomik çıkarlar ve Almanya’nın hastalık derecesindeki komünizm karşıtlığı nedeniyle bi

1976-1983 yılları arasında en az 30 bin kişinin katledildiği Arjantin askeri diktatörlüğünün en tanınmış Alman kurbanlarından olan Elisabeth Käsemann, 11 Mayıs 1947’de Margrit ve Ernst Käsemann’ın en küçük çocuğu olarak Gelsenkirchen’de doğdu, 24 Mayıs 1977’de cunta tarafından öldürüldü.

Elisabeth Käsemann, 1966’da Tübingen’deki Wildermuth Lisesinden mezun oldu. Oxford’da dil eğitimi aldıktan sonra, 1966/67 kış döneminde Berlin Hür Üniversitesinde siyaset okumaya başladı. Lise döneminden itibaren politikayla ilgiliydi, üniversite döneminde Sosyalist Üniversite Öğrencileri Birliğinde aktifti ve öğrenci lideri Rudi Dutschke ile hareket etti. 1968’de Bolivya’da zorunlu staj dönemini tamamlamaya karar verdi. Orada başlangıçta La Paz’daki Birleşik Metodist Kilisesi için çalıştı ve hasta ve sosyal bakım ziyaretlerine yardım etti. Latin Amerika turundan sonra Buenos Aires’te okumaya karar verdi. Arjantin lise diplomasını aldı ve Buenos Aires Üniversitesinde ekonomi okumaya başladı. Çalışmalarının yanı sıra, hayatını sekreter ve çevirmen olarak kazandı ve sosyal olarak dezavantajlı gruplar için siyasi organizasyonlarda yer aldı. 1976’da Arjantin ordusu iktidarı ele geçirdi ve siyasi muhalefete sistematik zulüm ve cinayet dönemi başladı. Mart 1977’de Elisabeth Käsemann kaçırıldı ve haftalarca süren işkencenin ardından 24 Mayıs’ta, otuzuncu doğum gününden kısa bir süre sonra, Buenos Aires yakınlarındaki Monte Grande’de vuruldu. Kaesemann tutukluyken uluslararası bir kampanya başlatıldı, ancak Alman makamlarının cuntayla arayı bozmamak, ekonomik ilişkilerini ve bölgedeki gücünü zayıflatmamak için insan hakları ihlallerine göz yumması ve Kaesemann’ın kurtarılması için sürdürülen çabalara destek vermemesi nedeniyle kampanya başarılı olamadı. Bu nedenle Kaesemann’ın ölümünde Arjantin cuntası kadar Almanya’nın da rolü vardır.

Yıllar sonra kurulan bir vakıfla hem Almanya’da hem de Arjantin’de sürdürülen hukuk mücadelesi sonucu Elisabeth’in katilleri yargılandı ve cezaya çarptırıldı.

Fotoğraf: Wikipedia


İlgili haberler
Arjantin’in kadın hakları savunucusu: López de Nel...

Arjantin’de ilk kez doktora yapan bir kadındı Ernestina A. López de Nelson, ayrıca ülkenin ilk kız l...

Hitler faşizmine maruz kalmış bir yazar ve çizer,...

Çocukluğunda Hitler faşizmine maruz kalan Kerr, hem yazar hem de çizer olarak çocuk edebiyatı dünyas...

24 Mayıs 1898| ABD'nin çocuk kardiyolojisi kurucus...

ABD'li çocuk doktoru, kardiyolog ve ABD çocuk kardiyolojisi kurucusu Helen Brooke Taussig ile tanışı...