3 Mart 1939 | Fransız tiyatro yöneticisi Ariane Mnouchkine doğdu
Dünya çapında azınlıkların baskı ve dışlanmasına karşı kampanya yürüten, bir fabrika salonunu emekçilerinin ortak sahibi olduğu bir tiyatroya çeviren bir kadın: Ariane Mnouchkine.

Fransız tiyatro yöneticisi, yazar, tiyatro ve film rejisörü Ariane Mnouchkine bir Rus göçmen ailesinin kızı olarak 3 Mart 1939'da doğdu.

Babası film yapımcısı Alexandre Mnouchkine, annesi İngiliz June Hannen'di. 1950'lerin sonunda, bir öğrenci tiyatrosuyla ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı Paris'teki Sorbonne'da bir yıl boyunca propaedeutik/öneğitimci olarak çalıştı.

Daha sonra Oxford Üniversitesi'nde psikoloji okumaya başladı. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi Drama Topluluğu'nda klasik yapımlarda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Tiyatroculuk kariyerine karar verdi ve 1959'da Association Théâtrale des Étudiants de Paris tiyatro atölyesini kurdu.

Daha sonra uzun süre Doğu Asya'da, özellikle Japonya ve Kamboçya'da kaldı. 1964'te öğrencileriyle alternatif tiyatro Théâtre du Soleil'i kurdu.

Birkaç başarılı prodüksiyondan sonra, grup 1970'te Paris'teki Bois de Vincennes'de (12. bölge) kendi tiyatro binasına sahip oldu. Sahne büyük bir fabrika salonuydu. Topluluk orada bir komün olarak yaşayıp çalışmaktadır. Oyuncular ve sahne görevlileri aynı ücreti alır. Kolektif, öncelikle dünya turlarından elde edilen gelirden finanse edilen fikirler geliştirir. Tiyatronun üyeleri tiyatronun eşit oranda sahibidir. Tiyatro topluluğu halen otuz beş kadar uluslararası profesyonel ve amatör oyuncudan oluşmaktadır.

Mnouchkine, yazar Hélène Cixous ile defalarca çalıştı. Dünya çapında azınlıkların baskı ve dışlanmasına karşı kampanya yürüttü. 1995 yazında, Bosna'daki etnik temizliği protesto etmek için dört haftalık açlık grevine başladı. 1997'de Fransa'da kalıcı ikametgah isteyen sans-paper/kağıtsız protestocuları tiyatro sahasındaki acil sığınaklarda barındırdı. 1998 yılında hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra Çinli muhalif Wei Jingsheng'i kabul etti. 2010'da Cezayir'deki İslami şiddetten kaçmak zorunda kalan yazar ve yönetmen Rayhana'nın Fransa'da sığınma hakkı için kampanya yürüttü.

Fotoğraf: Wikimedia commons

İlgili haberler
24 Şubat 1935| Bangladeşli Filozof Hasna Begüm doğ...

Bangladeşli filozof ve kadın hakları savunucusu Hasna Begüm 24 Şubat 1935’te Dakka’da doğdu, 1 Aralı...

23 Şubat 1892| Amerikalı gazeteci ve yazar Agnes S...

Son derece hareketli bir yaşama sahip olan Agnes Smedley yoğun emek sömürüsünün altında katmerleşen...

16 Şubat 1943 | Nazilere karşı direnen tek ABD’li...

Almanya'da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish 16...