31 Temmuz Afrikalı Kadınlar Günü 59. yılında
1962’de Afrika Birliği Kadın Konferansında 31 Temmuz Afrikalı Kadınlar Günü ilan edildi. Bu gün eşitsizliğe, köleciliğe, sömürgeciliğe, ırkçılığa karşı kadınların güçlenmesinin sembolize ediyor.

31 Temmuz 1962 tarihinde bir araya gelen Afrika Birliği Kadın Konferansı Darüsselam’da (Tanzanya) toplandı. Kadınlar bu toplanma sonucunda her yıl 31 Temmuz tarihini Afrikalı Kadınlar Günü olarak kutlama kararı aldı. Hem Afrika kıtasında hem de kıta dışında yaşamlarını sürdüren Afrika kökenli kadınlar tarafından her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan gün 59 yaşında!

Afrika Kadınlar Günü, cinsiyet eşitsizliğine, köleciliğe, sömürgeciliğe ve ırkçılığa karşı kadınların güçlenmesi için mücadele eden tüm Afrikalı kadınların gününü sembolize ediyor. 31 Temmuz, Afrikalı feminist ve kadın hareketlerinin kadın haklarındaki ilerlemenin sembolü, kuşaklardan kuşaklara aktarılmasının, kadına yönelik baskının ve patriarkanın etkilerini de gözler önüne sermesi açısından önemli bir gün olarak bugüne kadar kutlanageliyor.

Haber: Jinha

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Güney Afrikalı kadınlardan ırkçılığ...

9 Ağustos 1956 günü, siyahların hareket özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan geçiş yasalarının kaldırıl...

GÜNÜN KISA FİLMİ: Mülteciler ve Afrika’nın Özü - U...

Kısa animasyon filmi Ugly, mültecilerin yaşamlarına ışık tutuyor. Film, toplumun kadın vücudundan te...

Güney Afrika’da kadınlar için en tehlikeli mekan e...

Uluslararası Af Örgütü: Güney Afrika’da sokağa çıkma yasakları sürecinde evler, kadınlar ve kız çocu...