7 Aralık 1916 | Sovyet pilotu Yekaterina Vasilyevna doğdu
İkinci Dünya Savaşı’nda 11 Nazi uçağını düşüren dünyanın en başarılı savaş pilotlarından olan Sovyet pilotu Yekaterina Vasilyevna Budanova 7 Aralık 1916’da doğdu.

İkinci Dünya Savaşı’nda 11 Nazi uçağını düşüren Sovyet pilotu Yekaterina Vasilyevna Budanova 7 Aralık 1916’da doğdu, 19 Temmuz 1943’te öldü. Yekaterina Vasilyevna, Lidya Litvyak ile beraber dünyanın en başarılı iki kadın savaş pilotundan biridir.

UÇAK FABRİKASINDAN PİLOTLUĞA

Konoplanka köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Moskova’da uçak fabrikasında çalıştı. Bu esnada uçaklara merak sardı ve havacılık kulübüne üye oldu. Pilotluk eğitimi aldı. 1937 yılına kadar uçuş öğretmeni olarak hizmet etti, birçok törende tek kişilik UT-1 uçakları ile uçuş yaptı.
Temmuz 1941’de Almanların Sovyetler Birliği’ne saldırması üzerine orduya alındı. Marina Raskova tarafından kurulan 586. Avcı Alayı’na katıldı. Bu birlik kadın pilotlardan oluşmaktaydı. İlk uçuşunu Nisan 1942’de yaptı. Eylül ayında diğer kadın pilotlarla birlikte 437. Alay’a katıldı ve Stalingrad semalarında uçmaya başladı.
Kısa zamanda kararlı yapısı ve yetenekleri ile tanındı. Yak-1 uçakları ile uçmaktaydı. 6 Ekim’de 13 ju 88 bombardıman uçağına tek başına saldırdı ve ilk uçağını düşürdü. Kasım’da 2 Bf 109 ve 1 Ju 88 uçağı düşürdü. 1 Haziran 1943’te arkadaşı Lidya Litvyak ile beraber 8. Hava Ordusu’na bağlı 73. Hava Savunma Alayı’na nakledildi. Şubat 1943’te Kızıl Yıldız Nişanı’na layık görüldü. 2 kez de Sovyet Vatanseverlik Nişanı’na layık görüldü.
19 Temmuz 1943’te 3 Bf 109 uçağına tek başına saldırdı ve birini düşürdü. Ancak kendisi de vuruldu ve uçağı Donetsk Bölgesi yakınlarındaki Nova Krasnov kasabası yakınlarına düştü.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları

Nazi işgaline karşı direnişte yer alan Sovyet kadınlarının gözüyle savaşı anlatan bu kitap dünün old...

Kızıl Ekim Fabrikası örneği ile Sovyetlerde kadın...

Sovyetlerde kadınların durumu, kadınların devlet idaresine, kamusal, ekonomik ve kültürel hayata akt...

GÜNÜN BELLEĞİ: Nazilere karşı ilk ve tek toplu siv...

Rosenstrasse’yi dolduran kadınların haykırışı, her türlü baskıyla mezarlık sessizliğine bürünmüş şeh...