9 Aralık 1991: Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfield yaşamını yitirdi
Amerikalı Fotoğrafçı Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfield, New York’ta fotoğraf merkezleri ile köprü kurabilen önemli bir kişiydi.

Amerikalı Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfield, 17 Temmuz 1898’de Ohio’da doğdu, 9 Aralık 1991’de öldü.

İki dönem boyunca Ohio State Üniversitesine devam etti, ancak 1918’in başlarında profesörü görevden alınınca okulu bıraktı. Paris’te daha önce fotoğrafçılık bilgisi olmayan birini tercih eden Man Ray’in asistanı oldu.

Üniversite çalışmalarını tiyatro ve heykel üzerine yaptı. Paris ve Berlin’de heykel eğitimi alarak iki yıl geçirdi. Paris’teki Académie de la Grande Chaumiere’de ve Berlin’deki Prusya Sanat Akademisinde eğitim aldı. Görsel sanatlar alanındaki çalışmalarına ek olarak Abbott’un, deneysel edebiyat dergisinde şiirleri yayımladı.

Man Ray’in Montparnasse’deki portre stüdyosunda karanlık oda asistanı olarak işe alındığı 1923 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1921’de ilk eserleri Parisli galeri Le Sacre du Printemps’te sergilendi. Kısa bir süre Berlin’de fotoğrafçılık okuduktan sonra, 1927’de Paris’e döndü ve Rue Servandoni’de ikinci bir stüdyoya başladı.


1925 yılında Man Ray onu Eugène Atget’in fotoğraflarıyla tanıştırdı. Atget’in çalışmalarıyla ilgilenmeye başladı. 1929’un başlarında, Abbott, Atget’in fotoğrafları için Amerikalı bir yayıncı bulmak için New York City’e gitti. Bundan sonra çoğu zaman portre fotoğrafçılığı yaparken belgesel fotoğrafçılığa geçti. Paris’e geri döndü, stüdyosunu kapattı ve eylül ayında New York’a geri döndü.

New York’ta fotoğraf merkezleri ile köprü kurabilen önemli bir kişiydi. Şehrin ilk fotoğrafları elle tutulan Kurt-Bentzin kamerayla çekti, ancak kısa süre sonra 8x10 inç negatif üreten bir Century Universal kamera aldı. Bu büyük formatlı kamerayı kullanarak detaylara gösterilen özen ve titizlikle New York’u fotoğrafladı. Çalışmaları, 1937’de City Museum’da “Changing New York” sergisinde yer aldı. Bu, New York City’nin dönüşümünü göstermek için yapılmış bir çalışmaydı. Mahallelerin değişimi ve gökdelenlerin alçak binalara yerleştirilmesi gibi zihinsel bölümünden ziyade dönüşümün fiziksel kısmına daha fazla odaklandı.

1950’lerde bilimsel fotoğrafçılığa döndü. Mikroskobik resimleri özellikle ünlendi. Ayrıca manyetizma ve hareket sekansları gibi olayları optik olarak kaydetmeyi başardı. Hayatı boyunca yaptığı çalışmalar, sergiler ve retrospektifler aracılığıyla birkaç kez onurlandırıldı. Berenice Abbott, Monson’daki bir huzurevinde 9 Aralık 1991’de yaşamını yitirdi.


İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Naciye Hanım (Suman)

Müslüman kadın fotoğrafçıların ilki olan Naciye Hanım, kadınlara fotoğraf dersi vermesi açısından da...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Olimpiyat sergisindeki tek Tür...

Sporcu olarak katılamadığı olimpiyatlara fotoğrafçı olarak katıldı Mine Kasapoğlu, Lozan Olimpiyat M...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Catherine Leroy

Bugün Savaş fotoğrafçısı Catherine Leroy’un 11. ölüm yıldönümü. 60 yaşında hayata gözlerini yuman Le...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Margaret Bourke-White

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk kadın savaş muhabiri ya da dışa kapalı dönemlerinde Sovyetler Birliği’nd...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Jessi Tarbox Beals

Jessie Tarbox Beals, Amerika’nın fotoğrafları yayımlanan ilk kadın foto muhabiri ve ilk kadın gece f...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Lisa Kristine

Modern köleliğe tanıklık eden fotoğraflar çeken dünyaca ünlü bir fotoğrafçı Lisa Kristine. Hayatının...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Beth Moon

Yaklaşık 10 yılını dünyanın en uzun ve en nadir ağaçlarını günden güne fotoğraflayarak geçiren Beth...

GÜNÜN KADINI: Yoksulların ve göçmenlerin fotoğrafç...

Özellikle ‘Büyük Bunalım’ yıllarında sokaklarda dolaşan evsiz barksız insanları fotoğraflayarak adın...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Gerda Taro

İspanya’daki iç savaşa tanıklık edip, yaşanan vahşeti fotoğraflarıyla belgeleyen Gerda Taro’nun katl...