Amalie Struve 18 Şubat 1862’de öldü
Alman kadın hakları savunucusu, Mart Devrimi’nin radikal demokrat devrimcilerinden Amalie Struve 18 Şubat 1862’de yaşamını yitirdi.

Elise Ferdinandine Amalie Siegrist, 2 Ekim 1824’te Elisabeth Siegrist ve Mannheimlı Subay Alexander von Sickingen’in evlilik dışı çocuğu olarak doğdu. 1827’de dil öğretmeni Friedrich Düsar tarafından evlatlık alındı.

16 Kasım 1845’te avukat ve radikal demokrat politikacı Gustav Karl Johann Christian von Struve ile evlendi. Amalie Struve başlangıçta Gustav Struve’nin karısı olarak tanındı, daha sonra Baden’deki 1848/49 Mart Devrimi sırasında ajitasyonu güçlü bir devrimci olarak öne çıktı.

Kral Louis Philippe’in devrilmesine ve ikinci cumhuriyetin ilan edilmesine yol açan Fransa’daki 1848 liberal Şubat Devrimi’nden sonra devrimci kıvılcım Alman Konfederasyonu devletlerine de sıçradı. Almanya’daki Mart Devrimi sırasında isyancılar ülke çapında üniter bir devlet ve liberal reformlar için çabaladılar. Baden Büyük Dükalığı’nda cumhuriyet talebi en tutarlı şekilde, Baden’in popüler derneklerinde nispeten geniş bir tabana sahip olan Friedrich Hecker ve Gustav Struve gibi devrimci kahramanlar tarafından temsil edildi. Ancak, ulusal meclis seçimlerini hazırlaması beklenen Frankfurt Parlamentosunda radikal, hatta erken sosyalist talepleri ile kendilerini savunamadılar. Bunun üzerine onlar ve destekçileri, Güneybatı Almanya’dan başlayarak, fikirlerini cumhuriyetçi bir ayaklanma ile uygulamaya çalıştılar.

Başından beri, Amalie Struve bu eylemlere aktif olarak katıldı. Kandern yakınlarındaki Scheideck Savaşı’nda 20 Nisan 1848’de normal ordu tarafından yenilen ve yok edilen sözde Hecker tugayının içindeydi. Ardından eşi ve Friedrich Hecker ile geçici olarak İsviçre’de sürgüne gitti. Devrimi başarısız olarak gören Hecker’den farklı olarak, Struve çifti Baden’e döndü. Eylül 1848’de, Lörrach’ta Struve Darbesi adı verilen bir darbeyle cumhuriyet ilan etmeye kalkıştılar. Burada ve diğer olaylarda, Amalie Struve, kadınlara devrimci fikirler aşılamaya ve onları harekete geçirmeye çaba harcadı. Hem Gustav hem de Amalie Struve, Struve darbesi başarısız olduktan sonra farklı duruşmalarda hapis cezasına çarptırıldılar. Eylül 1848’den Nisan 1849’a kadar, Amalie Struve 205 gün boyunca “Freiburg Kulesi’nde” hücre hapsinde tutuldu. Serbest bırakıldıktan hemen sonra, yeniden devrimci ayaklanma için kampanya başlattı. Bu kez hedef kazanılan devrimci hakların korunmasıydı. Frankfurt Ulusal Meclisi tarafından hazırlanan ve Paul Kilisesi Anayasası olarak adlandırılan anayasanın Prusya ve Avusturya’daki güçlü devletler tarafından reddedilmesi sonrası Mart ayaklanması tümüyle başarısızlıkla sona erdi.

BADEN DEVRİMİ

1849’da Saksonya Krallığı’na ek olarak aralarında Baden’in da olduğu bazı eyaletlerde, anayasanın hayata geçirilmesine yönelik Mayıs isyanları vardı. Amalie Struve ajitasyonuyla, 11 Mayıs 1849’da Baden garnizonunun Rastatt federal kalesindeki isyanında önemli bir rol oynadı. Sonraki yeni Baden ayaklanmasında eşi gözaltına alındı. Bu ayaklanma ile başlangıçta Büyük Dük Leopold von Baden 14 Mayıs 1849’da kaçmak zorunda kaldı ve 1 Haziran 1849’da sol liberal politikacı Lorenz Brentano’nun geçici hükümeti altında bir Baden cumhuriyeti ilan edildi.Cumhuriyetçi ayaklanmayı bastırmak için Prusya birlikleri Baden’e doğru ilerledi. Müzakere etmeye çalışan Brentano, insanları silahlandırmayı erteledi, bunun üzerine Gustav Struve ve diğer radikaller tarafından devrildi. Ancak Amalie Struve’un da yer aldığı daha sonraki mücadelelerde Baden devrimci ordusunun savaş tecrübesi Prusya ordusuna karşı galip gelemedi. Son devrimciler Rastatt Kalesi’nde gizlendi ama 23 Temmuz 1849’da teslim olmak zorunda kaldılar. Böylece Baden Devrimi ve onunla birlikte de Mart Devrimi başarısız oldu.

‘BADEN ÖZGÜRLÜK MÜCADELELERİNDEN ANILAR’

Birçok devrimci idam edildi veya uzun hapis cezalarına çarptırıldı. Amalie ve Gustav Struve, diğer bazı önde gelen arkadaşları gibi sürgüne kaçmayı başardılar. Önce İsviçre’ye sonra da İngiltere’ye gittiler. Amalie Struve, devrimden elde ettiği deneyimlerini 1850’de Hamburg’da “Baden Özgürlük Mücadelelerinden Anılar” başlığı altında yayımlanan bir kitapta topladı. 1852’de çift ABD’ye göç etti ve New York’a yerleşti. ABD’de Struveler, çoğunlukla “Yeni Dünya” ya ve demokratik ideallere politik bağlılıklarıyla tanınan Mart Devrimi göçmenlerinin toplandığı “Kırk Sekizler”le beraber oldu. Amalie Struve burada yazarlık yaptı. Diğer şeylerin yanı sıra, Amerikan kadın hareketi için edebi kampanya sürdürdü. Kadınların oy hakkı, eğitim sorunları, kız çocukları ve kadınların eğitimi ile ilgili roman ve makaleler yazdı. Ayrıca, Fransız Devrimi’ni Baden Devrimi, Fransa, İngiltere ve Almanya’daki reformasyon hareketi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmen ailelerin akıbetiyle kıyaslayarak anlattı. 18 Şubat 1862’de New York’ta üçüncü kızının doğumundan sonra henüz 38 yaşında öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Nora Astorga Gadea

1979 Nikaragua Devrimi'nde bir yeraltı savaşçısı olan Nora Astorga Gadea ile tanıştınız mı?

GÜNÜN KADINI: Mildred Harnack-Fish

Almanya’da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish, fa...

GÜNÜN KADINI: Florence Kelley

Florence Kelley, çocuk hakları, sekiz saatlik iş günü, ücret köleliği gibi konularda, toplumu yakınd...