Avusturya’nın kadın hakları savunucusu: Rosa Mayreder
Yazar ve ressam Rosa Mayreder, muhafazakar bir aileden gelmesine rağmen kadın mücadelesi yürütmüş ve kadın derneklerinde çalışmalar yapmış bir kadın.

Rosa Mayreder 30 Kasım 1858’de Viyana’da doğdu. 12 çocuklu orta tabakadan bir ailenin kızıydı. Erkek kardeşleri gibi okul eğitimi alamasa da babası Yunanca, Latince, Fransızca, resim ve piyano dersleri almasına izin verdi. 1874’te felsefi konularda Arthur Schopenhauer ve Friedrich Nietzsche ile yoğun bir tartışma süreci yaşadı.

Rosa Mayreder kadın hakları savunucusu olduğu gibi sosyolog, filozof, yazar ve ressamdı. Bir sosyolog / filozof olarak Kadınlık Eleştirisi (1905 ve 1923) adlı çalışmasıyla ün kazandı. Öykü, sone ve romanlar yazdı. Yaşamı boyunca “cinsiyet sorunu” ile uğraştı ve kadınların görünüm ve kişiliklerini kendileri belirleme hakkını sürekli olarak vurguladı:

“Kadınların konumu ‘kadının doğası gereği’ esasına göre belirlenmeye çalışıldığı ve buradan yeni normlar kazanılacağı umulduğu sürece, kadın cinsiyetinin eşitliği yasal olarak tanınsa da gerçek bir kendi kaderini tayin hakkı olmayacaktır.” ( “Cinsiyet ve Toplumsal Politika”. Kültür ve Cinsiyet kitabından)

1883’te, diğer kadın hakları savunucularıyla birlikte 1903’e kadar başkan yardımcısı olduğu “Avusturya Kadın Derneği” ni kurdu. 1889’dan beri “Kadın Belgeleri” dergisinin editörlüğünü yaptı. Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Bertha von Suttner ile barış hareketine katıldı,1919’dan itibaren başkanı olduğu Uluslararası Barış ve Özgürlük Kadın Ligi’nde çalıştı. Mayreder’in ”Kadınların ne olduğu ancak onlara ne olmaları gerektiği dayatılmadığında ortaya çıkacaktır.” tezi güncelliğini hâlâ yitirmedi. ”Şimdiye kadar her mücadelede ezilenlerin yanında eşit haklara sahip olarak yer alan kadınların birlikte mücadele ettikleri güçler iktidara gelince sahneden silinmeleri dikkat çekicidir.” (Kadınlık eleştirisi üzerine, 1904)
Rosa Mayreder 19 Ocak 1938’de Viyana’da öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN LAFI: Rosa Mayreder’den

Yazar ve ressam Rosa Mayreder, muhafazakar bir aileden gelmesine rağmen kadın mücadelesi yürütmüş ve...

GÜNÜN KADINI: Doria Shafik

14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmam...

GÜNÜN BELLEĞİ: ABD’nin ilk kadın inşaat mühendisi

ABD’nin ilk kadın inşaat mühendisi ve kadın haklarının kararlı savunucusu Nora Stanton Blatch Barney...