Faşizme karşı direnen ve bu uğurda hayatını kaybeden bir kadın: Gertrud Lutz
Faşizme karşı direnen, barış için mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybeden bir kadındı Gertrud Lutz. Bugün Gertrud Lutz 110 yaşında.

Trude olarak tanınan Gertrud Lutz (Schlotterbeck) 17 Eylül 1910'da Reutlingen'de doğdu, 30 Kasım 1944'de Dachau toplama kampında öldürüldü. Faşizme karşı direnen, barış için mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybeden bir kadındı.  

Gertrud, metal işçisi Gotthilf Schlotterbeck ve eşi Maria'nın kızıydı. Ticari eğitimini tamamladıktan sonra başlangıçta işsiz kaldı. Almanya Komünist Gençlik Derneği'ne (KJVD) üye oldu ve 1931'de KPD'ye katıldı. O sıralarda komünist yazılar yayınlayan bir Stuttgart yayınevinde büro memuru olarak çalışıyordu.

İlk tutuklama ve mahkeme öncesi tutuklama 1932'de komünistlerin ülkeyi parçalayacakları şüphesiyle gerçekleşti; 4 Şubat 1933'teki yargılaması 20 Aralık 1932 tarihli cezasızlık yasasına (af) dayanılarak durduruldu. 1933 baharında Stuttgart'tan kaçtı ve yeraltında çalıştı.

24 Ekim 1933'te "komünist ihanet yazılarını yaydığı" şüphesiyle tekrar tutuklandı, 7 Eylül 1934'te vatana ihanete hazırlıktan 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eylül 1934'ten 21 Nisan 1936'ya kadar Schwäbisch Gmünd yakınlarındaki Gotteszell kadın toplama kampında hapsedildi. Serbest bırakılmak yerine, tehlikeli bir mahkum olarak doğrudan Moringen kadın toplama kampına transfer edildi.

7 Aralık 1936'da serbest bırakıldıktan sonra, Mart 1939'a kadar stenograf olarak çalıştı. 1938'de ormancı Walter Lutz ile evlendi. Eylül 1939'da savaş başladığında, Gertrud "önleyici tedbir olarak tutuklandı" ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Eşi Walter Lutz 1942'nin başlarında askere alındı. Kızları Wilfriede Sonnhilde 2 Ağustos 1942'de doğdu. Savaşın ortasında bir çocuğa "Barış isteği" adını vermek annenin cesaretini gösterir.

Walter Lutz, 2 Ekim 1942'de Rusya'ya öldü, kızını hiç görmemişti. Gertrud'un kardeşi Friedrich Schlotterbeck 28 Ağustos 1943'te Welzheim toplama kampından serbest bırakıldığından beri, tüm Schlotterbeck ailesi Stuttgart-Untertürkheim'ın Luginsland bölgesinde Nazi rejimine karşı aktif olarak çalıştı. Ocak 1944'te Gertrud, kendisini ve çocuğunu artan sayıda bombalı saldırılardan korumak için çiftçi ve usta fırıncı Gustav Keller'in ailesinin yanına, Swabian Alb'daki Grabenstetten'e taşındı. Mayıs 1944'te kardeşi Friedrich, Schlotterbeck direniş grubunun Eugen Nesper tarafından Gestapo'ya ihbar edildiğini öğrendi. Friedrich ve aile fertleri ayrı yollardan İsviçre'ye kaçmaya çalıştı. Friedrich Schlotterbeck kaçmayı başaran tek kişiydi.

Gertrud, güvende olduğunu düşündü, ancak 10 Haziran 1944'te ailesi ve kızıyla birlikte hainin akrabası ı olarak tutuklandı. Henüz iki yaşında olmayan kızı ilk olarak Waiblingen'deki NSV çocuk evine geldi. Gertrud, cezaevinden Gustav Keller ailesinin çocuğa bakmasını ve Grabenstetten'e getirmesini organize etti. "Schlotterbeck Grubu"nun diğer üyeleri gibi, aylarca sorguya çekildi ve bağlantıları veya yeraltı faaliyetleri hakkında hiçbir bilgi vermediği için işkence gördü.

27 Kasım 1944'te Gertrud Lutz, Else Himmelträger ve Schlotterbeck'in ebeveynleri, 30 Kasım 1944'te öldürüldükleri Stuttgart'tan Dachau toplama kampına götürüldü. Kardeşi Friedrich Schlotterbeck, kız kardeşinin çocuğu Willfriede'ye baktı.

İlgili haberler
Nazi döneminin faşist yasalarının idam ettiği Erna...

15 Ekim 1944’te Braunschweig’e düzenlenen bombalı saldırının ardından bir komşusu tarafından yağmala...

Nazi Almanyası’nda kadın işçiler: ÇALIŞ, İTAAT ET,...

9 Mayıs 1945’te Nazi Almanyası’nın teslim oluşuna kadar 55-60 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasın...

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını...

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer...