Fransız kadın hakları savunucusu Pauline Roland
Pauline Roland bir Fransız feminist ve sosyalistti.

Fransız sosyalist, kadın hakları savunucusu ve gazeteci Pauline Roland 7 Haziran 1805’te Normandiya’da doğdu, 16 Aralık 1852’de Cezayir sürgününden dönüş sonrası, mahpus yıllarında kaptığı, uzun gemi yolculuğuyla ağırlaşan zatülcenpten öldü.  

Eşi erken ölmüş bir postacı olan annesinin isteği üzerine Pauline Roland ve kendinden iki yaş küçük kız kardeşi Irma, o zamanın kız çocukları için yaygın olmayan iyi bir eğitim aldı. Yirmili yaşlarının başlarındayken, onlara Henri de Saint-Simon’un Fransız sosyalizmi fikirlerini öğreten öğretmen M. Desprez’den özel ders aldılar. Pauline Roland daha sonra bu felsefenin destekçisi ve Saint-Simonistlerin aktif bir üyesi oldu. 1832’de kendi başına Paris’e taşındı, hayatını yazarak ve araştırma yaparak kazandı. Encyclopédie Nouvelle’e/Yeni Ansiklopedi tarihi makaleler ve feminist dergiler için yazılar yazmaya başladı. 1841’den itibaren George Sand ve Pierre Leroux’un yönettiği sosyalist Revue Indépendante için yazdı.

1833’te Adolphe Guérolt’tan oğlu Jean-François doğdu. Doğmadan önce, 1845’e kadar “özgür ilişki” yaşadığı Jean Aicard ile beraber oldu. Aicard’la birlikte iki çocuğu daha oldu (Marie ve Moïse). Pauline Roland, tüm çocuklarının kendi soyadını taşıması ve mali sorumluluklarını tek başına üstlenmekte ısrar etti. Ona göre bir erkeğe bağımlılık kadını köleleştirirdi. Arkadaşı Flora Tristan 1844’te öldüğünde, onun kızı Aline’ye (daha sonra Paul Gauguin’in annesi olan) baktı. Simonizm ruhuyla Roland hiç evlenmedi. Finansal olarak zayıflayan Roland, 1847’de Boussac’taki Leroux topluluğuna kabul edildi ve burada okulun ve bir gazetenin (l’Eclaireur de l’Indre) yönetimini devraldı. Boussac 1848’de kapatıldı, Roland Paris’e döndü. Yazıları Voix des Femmes’de yayımlandı. Jeanne Deroin ve Gustave Lefrançais ile kadın ve erkekler için eşit eğitime ve kadınların iş dünyasındaki daha iyi konumuna odaklanan ilk kadın terzi ve öğretmenler derneğini kurdu. 1850’de hükümet bu dernekleri yasakladı ve Roland, diğer birçok insanla birlikte “yasadışı dernek” kurmaktan altı ay hapis cezasına çarptırıldı. 6 Şubat 1852’de Roland devlete isyan ettiği gerekçesiyle tutuklandı ve Paris’teki Saint-Lazare hapishanesinde alıkonuldu. Ertesi Mart, Cezayir’e sürgüne gönderildi. Haziran ayında Le Havre’den ayrıldı ve El Biar manastır hapishanesine atıldı. Temmuz ayında, devlet için çok tehlikeli görülerek Annaba’daki çok sert önlemlerin alındığı bir hapishaneye gönderildi. Ekim 1852’nin sonunda affedildi, ancak kötü hapishane koşulları nedeniyle sağlığı çok kötüydü. Buna ek olarak, deniz yolculuğundan bitkin şekilde Fransa’ya döndü, 16 Aralık 1852’de plörezi (zatülcenp) nedeniyle öldü. Roland, Flora Tristan, Jeanne Deroin, Suzanne Voilquin, George Sand, Pierre Leroux ve Charles Fourier gibi döneminin sosyalistlerinin arkadaş ve yoldaşıydı. Hakkında yazılmış çok sayıda kitap vardır.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Emek ve barış mücadelesinin şarkıcıs...

Fasia, gayri meşru ve siyah olduğu için bir Alman ari aileye verilebilecek kız değildi, o nedenle Ne...

GÜNÜN KADINI: Ruth Rewald

Çocuk ve gençlik kitapları yazarı Ruth Rewald 5 Haziran 1906’da Berlin’de doğdu. 1942 yılında Auschw...

GÜNÜN KADINI: Lore Agnes

Politikacı, kadın hakları aktivisti Lore Agnes (Benning) 4 Haziran 1876’da Bochum’da doğdu. 9 Hazira...