GÜNÜN BELLEĞİ: Tarihte ilk kez bir kadın doktor oldu
Elizabeth Blackwell ilk doktor kadındır. Elbette bu Blackwell için kolay olmamıştır. Diplomasına eline alana kadar ve mesleğini yaptığı zaman boyunca kadın olduğu için birçok engelle karşılaşmıştır.

Bayan Elizabeth Blackwell'dir. 1821 yılında, İngiltere'nin Bristol kentinde dünyaya geldi. 11 yaşındayken, ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti. Tıp mesleğine yönelmesinin en büyük nedeni, kanserden ölen bir çocukluk arkadaşıdır. Bu arkadaşı ölmeden önce, eğer bir kadın doktoru olsaydı, ona bazı dertlerini çok daha açık biçimde söyleyebileceğini, böylece de daha az acı çekeceğini belirtmişti. Bunun üzerine doktor olarak insanlara hizmet etmeyi kafasına koyan Blackwell, Philadelphia ve New York'taki tıp eğitimi veren kuruluşlara başvurdu. Ancak, bunların hiçbiri kız öğrenci kabul etmek istemediler. En sonunda, profesörlerden biri, kendini bir erkek gibi görebileceğine inanıyorsa, sınıfına girip derslerini izlemesine izin vereceğini söyledi. Daha sonra New York eyaletinin en küçük üniversitelerinden biri olan Geneva Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Fakültenin Dekanı Dr. Lee, kesinlikle olumsuz bir yanıt vereceklerinden emin olarak, kararı öğrencilerine bıraktığını söyledi. Erkek öğrencilerin ortak toplantısında alınan karar, altında dekanın da imzası olduğu halde, 20 Ekim 1847 günü Blackwell'e postalandı:

''Karar: Cumhuriyet yönetiminin en önemli ilkelerinden biri, her iki cinsten insanlara evrensel eğitim olanaklarının sağlanması olduğundan; bilimin her dalında, Elizabeth Blackwell'in sınıfımıza katılmak isteğini oybirliği ile ve memnuniyetle kabul ettiğimizden, kendisine ortak davetimizi iletir, aramıza katıldıktan sonra bu kararından dolayı pişmanlık duymasına sebep olabilecek hiçbir olaya fırsat vermeyeceğimizi belirtiriz." 

Elizabeth Blackwell, okula başladı ve bir yıl sonraki yaz tatilinde, kendisini Philadelphia'nın Blockley Almshouses kentindeki tifo salgınlarının kurbanlarını tedavi ederken buldu. 23 Ocak 1849 gününde de diplomasını alarak mezun oldu. Paris'teki La Maternite Hastaneleri'nde ihtisasını tamamlayan Dr. Blackwell, yeniden New York'a döndü. Hiçbir hastanede iş bulamayınca, 1852 yılının Mart ayında özel muayenehanesini açtı. İlk hastaları, Quaker mezhebinden kadınlar oldu.

1857'nin Mayıs ayında Marie Zakrzewska adlı Polonya asıllı bir kadın doktorla birlikte, New York Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ni kurdu. 1874'te İngiltere'ye yerleşti. O yıl, Londra'da yeni açılan ve kız öğrencileri kabul eden bir özel tıp fakültesinin jinekoloji bölümünün başına getirildi. Bu okul, İngiltere’de kadınları tıp alanında eğiten ilk okuldur. 1879'da sağlığının aşırı bozulması nedeniyle emekliye ayrıldı.

“Sınanana kadar hiçbirimiz neyi başarmaya muktedir olduğumuzu bilemeyiz”


“Bir kadın sınıfının yaptığı ya da öğrendiği şey, müşterek kadınlık erdemi açısından, tüm kadınların mülkiyetindedir”İlgili haberler
GÜNÜN İLKİ: İlk Kadın Kuaförü Roza Solak

Ermeni olan ve Cumhuriyet dönemiyle birlikte Tarsus’ta ilk kadın kuaförü olarak hizmet veren Roza So...

GÜNÜN İLK KADINI: Fatma Meral Sever

O, bu coğrafyanın ilk kadın seyyahı... Bazen kamyondan bozma otobüslerle, bazen bisikletle, bazen yü...

GÜNÜN İLKİ: Kadınların İlk siyasi eylemi

Yüzlerce yıldır adaletsizliğe, eşitsizliğe, şiddete, sömürüye karşı sokağa çıkan, sözünü söyleyen ka...