GÜNÜN KADINI: Clarita von Trott
Nazi Almanyası’nda Hitler’e karşı mücadele eden kadınlardan biriydi Clarita von Trott, 28 Mart 2013'te 20 Temmuz kurbanlarından birinin son eşi olarak 95 yaşında hayatını kaybetmişti.

Clarita von Trott, Hitler Ocak 1933'te iktidara geldiğinde on beş yaşındaydı. Başarılı Hamburglu avukat Max Tiefenbacher ve mektup yazarı Clarita Tiefenbacher'in kızı olan Clarita'yı, ebeveynlerinin Nasyonal Sosyalizm'e olan nefreti biçimlendirdi.

Alman Genç Kızlar Birliği BDM'yi iğrenç bulunduğu için onlarla çalışmadı, hukuk devleti yok olduğu için öğreniminden vazgeçti. 1933'te birçok iyi öğretmenin faşizme boyun eğdiğini hatırladığını, "Herkes onların yüzünü gördüğünü ama karşı çıkmadığını düşünüyordum" diye açıkladı. Bir yıl zorunlu olarak bir meyve çiftliğinde çalıştı. Berlin'deki steno kursu ve Cambridge'de İngilizce kursu gördü. Adam von Trott'la 1935'in sonunda onun ortak arkadaşı Fritz Schuhmacher'in düğününde tanıştı. Birlikte siyasi tartışmaların yapıldığı bir arkadaş grubuna katıldılar.

Clarita, 1939 yazında Berlin'e gitti. Clarita ve Adam arasındaki dört yıl süren evlilikte iki kızları doğdu. Adam'ın talebi üzerine Clarita, toplantılarda konuları stenografik olarak yazdı. Berlin'in bombalanması nedeniyle Clarita Adam'ın 1943 baharında Imshausen'deki ebeveynlerinin evine taşındı. Burada Hitler karşıtları buluştular, şifreli mektuplar, dinlenen telefonlar ve ziyaretlerle direniş örgütlenmeye çalışıldı. Ziyaretçilerden biri de Hitler'e suikast düzenleyen subay Stauffenberg'di.

20 Temmuz'daki suikast girişimine katılanların öldürülmesinden sonraki süre, aile üyeleri için zorlu günler başladı. Clarita, altı hafta Moabit Kadınlar Hapishanesinde tutuldu. 26 Ağustos 1944'te eşi Adam, Plötzensee'de öldürüldü.

Ekim 1944'te Clarita serbest bırakıldı. Yaşadıkları nedeniyle psikiyatriye ilgi duydu. Ve yakın bir arkadaşıyla konuşarak psikiyatri eğitimine başladı. Tıp doktorasını tamamladıktan sonra çocuklarıyla nöroloji ve psikiyatri uzmanlığı eğitimi için Hamburg'a taşındı. 50 yaşında Berlin'de psikiyatri muayenehanesi açtı. Psikosomatik hastalıkları teşhis eden ve deneyimlerini hastaların tedavisinde kullanan ilk psikiyatristlerden biriydi. İşine ek olarak, 20 Temmuz Protestan Yardım Örgütü'nde aktif rol aldı. Hitler suikastının politik motifle yanlış yansıtılmasına karşı mücadele etti. Eski Nazilerin hala yönetici pozisyonlarda olmalarına karşı çıktı. 1950'lerde Adam von Trott'un güşüncelerini, arkadaşlarını ve direnişteki rolünü canlandırmak için belge toplamaya başladı. Yıllarca arşivini araştırmacılara açtı bu arada Atom Savaşına Karşı Doktorlar Örgütü'nde çalıştı. Adam von Trott Vakfı'nı kurdu. Vakfın amacı, savaşa ve Avrupa'daki antidemokratik gelişmelere karşı gençleri uyanık kılmaktı. Clarita von Trott, 28 Mart 2013'te 20 Temmuz kurbanlarından birinin son eşi olarak 95 yaşında öldü.

İlgili haberler
Nazilere direnen doktor Margarete Blank

Bir meslektaşının ihbarı sonucu Naziler tarafından 8 şubat 1945'te idam edilen Dr. Margarete Blank’i...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...