GÜNÜN KADINI: Grete Steffin
Bertolt Brecht’in Grete Steffin için yazdığı şiirden: ‘Yoldaşımız Steffin öldü / Kızıl şehir Moskova’da. / Generalim öldü / Askerim öldü / Öğrencim öldü / Öğretmenim öldü/ Koruyucum öldü...’

Grete Steffin 21 Mart 1908’de Berlin’de doğdu ve Berlin işçi sınıfının bir ferdi olarak büyüdü. Mesleki olarak ev işçiliğinden muhasebeciliğe ilerledi. Komünist gençlik hareketinde aktifti. Ajitasyon propaganda çalışması için ilk metinlerini yazdı, işçi tiyatrolarında oynadı. 1930’ların başında Bertolt Brecht ile yakın ilşki içinde yaşadı. Brecht onun proleter deneyimlerine çok değer verdi ve bunları örneğin Gorki’nin Ana eserini tiyatroya uygularken değerlendirdi. Grete Steffin ayrıca Brecht’in diğer eserlerinde yardımcı yazar olarak yer aldı. 1933’te o da Brecht ve eşi Helene Weigel ile Danimarka’ya sürgüne gitti. Danimarka vatandaşlığını kazanmak için 1936’da gazeteci Svend Jensen Juul ile göstermelik bir evlilik yaptı. 1939/1940’da, Brecht’in yeni favorisi Ruth Berlau’nun da dahil olduğu “Brecht geniş ailesi”, ABD’ye göç etmek için İsveç ve Finlandiya üzerinden Sovyetler Birliği’ne kaçtı. Danimarka’dan ayrılmadan önce Steffin, birkaç yıldır tüberküloz hastasıydı, 4 Haziran 1941’de Moskova’da öldü. Brecht 1940 yılında ABD vizesi için başvurduğunda, onu en yakın meslektaşı olarak nitelendirmişti. Bu bir abartı değildi. Brecht’in bütün yazıları onun elinden geçiyordu. Steffin, Brecht’in yayıncıları ve arkadaşlarıyla neredeyse tüm yazışmalarını yönetti, Brecht’in metinlerini temize çekti, eleştirdi, düzeltti. Gerektiğinde yeni bir dil öğrenerek Brecht’in şiirlerini düzenledi.

Steffin öldüğünde, Brecht bir yıldan fazla bir süre çalışamadı. “Meslektaşım M.S.’nin ölümünden sonra” şiiri Margarete Steffin’i anlatır:

MESLEKTAŞIM M.S.’NİN ÖLÜMÜNDEN SONRA

Hitler’den kaçışımızın 9. yılında

Gezilerden bitkin

Finlandiya’nın kışında soğuk ve açlık

Başka bir kıtaya gitmek için pasaport beklerken

Yoldaşımız Steffin öldü

Kızıl şehir Moskova’da.

Generalim öldü

Askerim öldü

Öğrencim öldü

Öğretmenim öldü

Koruyucum öldü

Sen öleli beri küçük öğretmen

Bakmadan dolaşıyorum

Huzursuzum

Gri bir dünyada şaşkınca

İşten çıkarılmış biri gibi işsiz...

Bertolt Brecht

Margarete Steffin’in edebi değeri ve onun “Brecht atölyesi” ndeki etkisi 1960’lardan itibaren anlaşıldı ve takdir edildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Yüzlerce köleyi özgürleştiren kadın,...

Amerika’da kölelik düzenine başkaldırmış, canı pahasına bu düzene karşı çıkmış bir militandı Harriet...

GÜNÜN KADINI: Anna Simson

Anna Simson, Almanya'da ilk kadın derneklerinin kurucularından ve kadın eğitimi konusundaki öncülerd...

GÜNÜN KADINI: Minna Canth

Bir işçi ailesinden gelen Minna Canth, eşi öldüğünde 7 çocuğuyla bir başına kaldı. Ancak tiyatro oyu...