GÜNÜN KADINI: Mildred Harnack-Fish
Almanya’da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish, faşizme karşı kararlı mücadele eden Amerikan-Alman edebiyat bilimcisi, çevirmendi.

16 Eylül 1902’de Milwaukee, Wisconsin’de doğan Mildred Elizabeth Fish, 16 Şubat 1943’te, Berlin-Plötzensee’de giyotinle öldürüldü. Fish faşizme karşı kararlı mücadele eden Amerikan-Alman edebiyat bilimcisi, çevirmendi.

1919’da liseden mezun oldu ve edebiyat okudu. 1926’da Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde Alman edebiyatı öğretim görevlisi olarak çalıştı ve burada avukat ve Rockefeller burs sahibi Arvid Harnack ile tanışıp evlendi. 1929’da Arvid ile Berlin’e taşındı. 1932’den 1936’ya kadar Berlin’deki akşam okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Doktorasını 1941 yılında Ludwigs-Universität Gießen’den aldı ve Berlin Üniversitesi Uluslararası Bilim Fakültesi’nde öğretim üyesi ve çevirmen olarak çalıştı. 1939 / 40’tan itibaren bu okulda Harro Schulze-Boysen ve Horst Heilmann dahil olmak üzere bir grup direnişçi öğretim üyesi ve öğrenci faşizmin yükselişine karşı yapılabilecekleri tartışmak ve örgütlenmek için biraraya gelmişti. Tutuklanıncaya kadar

Berlin-Schöneberg’deki Heilschen Abendgymnasium’da öğretim görevlisi olarak çalıştı.1933’ten itibaren eşi Arvid, yazar Adam Kuckhoff ve eşi Greta Kuckhoff ile birlikte Nazi rejiminin beklenen düşüşünden sonra siyasi perspektifleri ele alan bir tartışma grubu kurdu. 1939’da bu tartışma grubundan Kızıl Orkestra/Rote Kapelle direniş grubu ortaya çıktı. ABD II. Dünya Savaşı’na girinceye kadar, Berlin’deki ABD büyükelçiliği kadın kulübünün başkanıydı.

1935’ten beri Sovyet istihbarat servisi için çalışan eşini destekledi ve siyasi, askeri, ekonomik bilgi toplamasına yardım etti. Rote Kapelle, haziran 1941’in sonuna kadar Sovyet Büyükelçiliği görevlileriyle temas halinde kaldı ve Sovyetler Birliği’ni yaklaşmakta olan Alman saldırısı konusunda uyarmaya çalıştı. Ağustos 1942’de Belçikalı bir grupla Adam Kuckhoff, Harro Schulze-Boysen ve Ilse Stöbe’nin arasındaki iletişim Gestapo tarafından çözüldü. 7 Eylül 1942’de Arvid ve Mildred Harnack, Doğu Prusya’da tatildeyken SS tarafından tutuklandılar. İmparatorluk Savaş Mahkemesi, 19 Aralık’ta Arvid Harnack hakkında ölüm cezası verdi ve 22 Aralık 1942’de infaz edildi.

Mildred Harnack, önce altı yıl hapse mahkum edildi. Ancak Hitler, 16 Ocak 1943’te ölüm kararıyla sona eren davanın yeniden görüşülmesi kararı aldı. Mildred Harnack, 16 Şubat 1943’te Berlin-Plötzensee hapishanesinde giyotin ile idam edildi. Son sözleri: “Ve Almanya’yı öyle çok sevdim ki.” oldu. Harnack-Fish, Nazi rejimine direndiği için idam edilen tek Amerikalı sivildir.

İlgili haberler
Nazilere karşı direnişin doktoru Muriel Gardiner B...

Nazi Almanya’sında baskılara ve tüm tehlikelere rağmen cesaret sergileyen, devrimci sosyalistlerin s...

Nazilere direnen doktor Margarete Blank

Bir meslektaşının ihbarı sonucu Naziler tarafından 8 şubat 1945'te idam edilen Dr. Margarete Blank’i...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...