GÜNÜN KADINI: Sloven halk kahramanı Majda Vrhovnik
Göstediği kahramanlıklar nedeniyle kendisine Yugoslavya kahramanı unvanı verilen ve günümüzde adı çok sayıda okula verien Vrhovnik ülke tarihinde önemli bir yere sahip.

Tıp öğrencisi olan Majda Vrhovni; II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin Slovenya’yı işgal girişimine karşı faaliyetler yürüttü. Göstediği kahramanlıklar nedeniyle kendisine Yugoslavya kahramanı unvanı verilen ve günümüzde adı çok sayıda okula verien Vrhovnik ülke tarihinde önemli bir yere sahip.

Majda Vrhovnik, 14 Nisan 1922’de Ljubljana’da doğdu. Kendi gibi komünist parti üyesi olan ağabeyi Vladimir Vrhovnik Viyana’da doğdu, ancak aile I. Dünya Savaşı’ndan sonra Ljubljana’ya taşındı. Liseden mezun olduktan sonra Ljubljana Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Çalışmaları sırasında Sloven Kulübü ve öğrenci devrimci hareketinin bir üyesiydi. 1940 yılında Yugoslavya Komünist Partisi üyeliğine kabul edildi.

Vrhovnik, Yugoslavya’nın işgalinden hemen sonra yeraltı direniş hareketine katıldı. Slovenya Komünist Partisi Merkez Komitesinin örgütsel sekreteri Ton Tomšič’nin kuryesi oldu. İşgalci kuvvetler faaliyetinin farkına vardığında onu bir müddet tutukladılar ve ailesini birkaç ay rehin tuttular. Vrhovnik baskılara rağmen Ljubljana’da kaldı ve direniş için bir yeraltı basımevi düzenlemesine katıldı ve kurye olarak çalışmaya devam etti. Kardeşinin yardımıyla, 4 Mayıs 1943’ten itibaren Ljudska pravica (Halkın Adaleti), Slovenski poročevalec (Sloven Muhabiri), Radyo vestnik (Haberci Radyosu) ve çeşitli gazetelerin kopyalarını çıkardığı bir sığınak kurmayı başardı.

22 Ocak 1944’te Littoral’e gitti. Burada Idrija için Yugoslavya Genç Komünist Birliği (SKOJ) için öğretim görevlisi ve Littoral için SKOJ Bölge Komitesinde eğitmen olarak görev yaptı. Ancak uzun süre burada kalmadı ve Karintiya’da gönüllü çalışmaya başladı. 1944’te Mežica Slovenya Komünist Partisi Bölge Komitesi sekreteri seçildi. Ardından Drava Nehri’ni geçti ve Sattnitz Dağları’ndan önce Völkermarkt bölgesinde daha sonra da Klagenfurt’a geçerek faaliyetlerini buralarda sürdürdü. 1944 sonbaharında Klagenfurt’da Slovenya Komünist Partisi Bölge Komitesinin bir üyesi oldu. Köylü kızı kılığına girerek Klagenfurt’ta birkaç ay geçirdi ve Kurtuluş Cephesi adına faaliyetlerde bulundu.

Bir yoldaşının ihaneti sonucu Gestapo onu bulmayı başardı ve 28 Şubat 1945’te Klagenfurt’ta tutuklandı. Hapishanede yoğun işkence gördü ve 4 Mayıs 1945’te vurularak öldürüldü. Mezarı bugüne kadar bulunamamıştır. 1951 yılında kendisine Yugoslavya Halk Kahramanı Nişanı verildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...

GÜNÜN İLK KADINI: Fatma Meral Sever

O, bu coğrafyanın ilk kadın seyyahı... Bazen kamyondan bozma otobüslerle, bazen bisikletle, bazen yü...

GÜNÜN KADINI: Arkeolog Halet Çambel

Prof. Dr. Halet Çambel arkeolog, ilk Hititolog, Türkiyeli ilk kadın eskrimci ve 1936 yılında Berlin’...