Korku edebiyatının korkusuz yazarı: Mary Shelley
Yazıldığı dönemin ötesine geçen ve korku edebiyatına damgasını vuran Frankenstein’ın yaratıcısı Mary Shelley’nin bugün ölüm yıl dönümü...

Frankenstein romanının yazarı, kadın hakları savunucusu Mary Woolstonecraft'ın kızı yazar Mary Shelley 1 Şubat 1851’de hayatını kaybetti.

Mary Shelley 30 Ağustos 1797’de Londra’da doğdu. Babası William Goldwin ve annesi Mary Woolstonecraft yazardı. Aynı zamanda bir kadın hakları savunucusu olan ve bu konuda yazılmış kitapları olan annesi, Mary doğduktan on gün sonra hayatını kaybetti. Entellektüel bir ailede doğan Mary için yazmak kaçınılmazdı. Frankenstein’ın önsözünde bizzat kendisi küçükken boş zamanlarında en sevdiği şeyin hikâye yazmak olduğunu söylemiştir. Okulda uzun süreli bir eğitim almayan Mary babası tarafından eğitildi. Evlerindeki büyük kütüphaneyi kullanmasına da izin veriliyordu. Çocukluğu kitaplarla iç içe geçti. 17 yaşına geldiğinde ünlü şair Percy Shelley’e aşık oldu. Ancak Percy Shelley evliydi. Bu nedenle başka bir ülkeye kaçtılar ve ancak Percy Shelley’in eşi öldükten sonra evlendiler.

1816 yılına gelindiğinde, yani Mary Shelley henüz 19 yaşındayken komşusu Lord Byron’un konuğu olarak onun evinde bulunduğu bir gün “hadi hepimiz bir hikâye yazalım” dediler. Mary Shelley günlerce düşündü. Bir gece yatarken ve ne yazacağını düşünürken aklına ani bir ilhamla Frankenstein geldi. Mary Shelley bu fikri bir hikâye şeklinde yazdı. Daha sonra kocası Percy Shelley ise bunu bir romana dönüştürmesi ve yayınlaması için onu cesaretlendirdi.

Frankenstein; kuşaktan kuşağa bir korku klasiği olarak aktarılsa da, öyküde doğrudan korkuya yapılan bir gönderme yoktur. Katil, canavar denilen yaratık ve yaratıcısı Dr. Frankenstein kurbandır aslında. Modern çağa ve aklın egemenliğine karşı romantik başkaldırının metaforudur. Yani toplum dışına itilen, kendi savaşını veren ve bu savaşta yenilen farklı insanların acıklı öyküsüdür.

Daha çok Frankenstein ile anılan Mary Shelley ayrıca, Lodore, Falkner, Perkin Warbeck ve insanlığın yavaş yavaş yok oluşunu inceleyen 1826'da yayımlanan The Last Man'in de yazarıdır.

Shelley çifti 1818’de İtalya’ya taşındı. Burada birer yıl arayla iki çocuğunu kaybeden Mary Shelley duygusal olarak zor bir döneme girdi ve kendisini yazmaya verdi. 1822’de arkadaşlarıyla yat gezisine çıkan kocası Percy, çıkan fırtınada hayatını kaybetti. Mary Shelley tüm bu acı olayları yaşarken henüz 25 yaşındaydı. Kocasını kaybettikten sonra İngiltere’ye döndü ve yazmaya devam etti. 1839’da sağlığı bozulmaya başladı. Bölgesel felçler ve baş ağrılarından muzdaripti. 1 Şubat 1851’de hayatını kaybetti.

Kaynak: Vikipedi

İlgili haberler
GÜNÜN SÖZÜ: Mary Wollstonecraft’tan

Fransız Devrimi’nin içinden konuşan bir kadın Mary. 18 yüzyılda yaşamış bu aykırı kadınının sözleriy...

GÜNÜN FİLMİ: Mary Shelley

Korku edebiyatına damga vuran Frankenstein’ı biliyoruz ama bu karakterin ortaya nasıl ve kim tarafın...

Aretha Franklin’in hayat hikâyesi ‘Respect’ ismiyl...

Jennifer Hudson’ın Aretha Franklin’i canlandırdığı ‘Respect’ten bir tanıtım fragmanı yayınlandı.