Lisa Fittko: Faşizme karşı direnişin kadınlarından
2. Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Fransa’dan birçok kişinin kaçmasına yardım eden Lisa Fittko, Alman filozofu Walter Benjamin’in 1940’ta Nazilerden kaçmasına yardım etmesi ile de tanındı.

Faşizme karşı Almanya, Fransa ve İspanya’da mücadele eden, faşizmin baskısı altındaki insanların kaçışının organizesinde aktif görev alan Lisa Fittko, (Elizabeth Ekstein) 23 Ağustos 1909’da Avusturya-Macaristan’da doğdu, 12 Mart 2005’te ABD’de öldü. Babası Ignaz (Isak) Ekstein Yahudi bir gazeteciydi. Sol politik kültürel dergi Die Waage/Terazi’nin önce ortak yayıncısı sonra sahibi oldu ve E.K. Stein takma adıyla çok önemli yazıları dergide yayımlandı.

Lisa Budapeşte ve Viyana’da büyüdü. 1922’de aile Berlin’e taşındı. Lisa Fittko burada “Sosyalist Öğrenci Birliği” üyesi oldu. 1933’ün başlarında, Nazi karşıtı broşürler üretip dağıtmakla suçlandı ve Prag’a kaçtı. 1948’de Havana’da evlendiği, Berlin’den gelen siyasi mülteci ve gazeteci Hans Fittko ile 1938’de Basel ve Apeldoorn üzerinden Paris’e kaçtı. 1940’ta, istenmeyen bir yabancı olarak Camp de Gurs’da tutuldu. Kamptan kaçmayı başardıktan sonra, Marsilya’da ve yerel belediye başkanı Vincent Azéma’nın sahte evrak sağladığı Pirenelerin eteklerindeki Banyuls sahil kasabası yakınlarında yaşadı. Hans Fittko ile, kaçış yardım örgütü “Acil Durum Kurtarma Komitesi” ve Marsilya’daki temsilcisi Varian M. Fry ile işbirliği içinde Alman işgali ve Vichy rejimi tarafından tehdit edilen insanların kaçışını organize etti. Hayatının bu aşamasını “Pireneler Boyunca Benim Yolum” adlı çalışmasında anlattı. Walter Benjamin, 1940 eylülünde onu sınırdan gizlice İspanya’ya götürdüğünde, kaçış asistanı olarak çalışmaya başladı. 1941’de Havana’da Yahudi mülteciler için bir eğitim merkezinde çalıştığı Küba’ya kaçmayı başardı. Bu dönemde, çoğu yayımlanmamış çeşitli kısa öyküler yazdı. 1948’de Lisa Fittko ve eşi Hans, ABD’deki Chicago’ya taşındı. Chicago’da üniversitede yabancı dil muhabiri ve katip olarak çalıştı ve Amerikan vatandaşlığı aldı. Amerikan barış hareketine dahil oldu. 2005’te Chicago’da öldü.

Lisa ve Hans Fittko 1940'ta Marsilya'da. 

İlgili haberler
Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını...

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer...

Nazilere direnen doktor Margarete Blank

Bir meslektaşının ihbarı sonucu Naziler tarafından 8 şubat 1945'te idam edilen Dr. Margarete Blank’i...