Mücadeleye adanmış bir yaşam: Helena Glatzer
1929 yılında Alman Komünist Partisi milletvekili olan Helena Glatzer, çırakların eğitimi ve yaşam koşullarını iyileştirme, kadınların eşitliği, işçi kadınların sosyal güvencesi için çaba harcadı.

8 Şubat 1902’de Berlin Neukölln’de bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğan Helena Glatzer, önce Berlin’de, daha sonra ailesinin taşındığı Dresden yakınlarındaki Weinböhla’da temel öğretim aldı. Coswig’deki ticaret okulunu bitirdikten sonra Dresden’deki çeşitli şirketlerde muhasebeci olarak çalıştı. Babasının erken ölümünden sonra annesinin ve kız kardeşinin bakımına katkıda bulundu.

1916’da Sosyal Demokrat İşçi Gençliğinin (SAJ) üyesi oldu. 1919’da Sosyal Demokrat Partiden (SPD) ayrılanların kurduğu USPD’ye ve Alman Komünist Gençlik Derneğinden (KJVD) çıkan Özgür Sosyalist Gençlik’e katıldı. Siyasi faaliyeti komünist gençlik çalışmalarıyla başladı. Başlangıçta, çalışmalarının odak noktası komünist gençlik için yeni üyeler kazanmak ve Doğu Saksonya’da komünist çocuk grupları kurmaktı. 1923’te Doğu Saksonya’da yapılan komünist çocuk grupları ilk konferansının sorumlularındandı. Temmuz 1922’de Weinböhla’da bir KPD (Almanya Komünist Partisi) yerel grubu kurulduğunda partiye katıldı ve kısa bir süre sonra Alman Komünist Gençlik Derneği KJVD’nin Doğu Saksonya genişletilmiş bölge yönetim kurulu üyesi oldu. Almanya’daki ilk proleter kadın örgütü olan Doğu Saksonya bölgesinde Kızıl Kadınlar ve Kız Çocukları Derneğinin kurulmasında önemli rol oynadı. KPD ve Kızıl Kadınlar ve Kız Çocukları Derneği’nin sözcüsü olarak değişik yerlerde seminerler verdi. Ayrıca Kızıl Yardım, Uluslararası İşçi Yardımı ve spor organizasyonları gibi çeşitli derneklerde çalıştı. 1927’de Doğu Saksonya’daki Kızıl Kadınlar ve Kızlar Derneği bölge yöneticisi oldu, 1929’da örgütlenme ve kadın bölümünde çalıştığı KPD’nin bölge yönetimine seçildi. Olga Körner ve Elsa Frölich ile birlikte çalıştı. 1929’da KPD’nin Berlin-Wedding’teki parti kongresine ve Kızıl Kadınlar ve Kızlar Derneği imparatorluk kongresine katıldı. Aynı yıl KPD milletvekili olarak Saksonya eyaleti parlamentosuna girdi. Milletvekilliği sırasında çırakların eğitim ve yaşam koşullarını iyileştirme, kadınların eşitliği, işçi kadınların sosyal güvencesi ve ebelerin sosyal sorunları için çaba harcadı. 1930’da milletvekilliğini bıraktı ve bundan sonra çoğunlukla Sovyetler Birliği’nde kaldı. Komünist Enternasyonal Lenin Okulu’nda okuduktan sonra Komintern bürosunda çalıştı. Ocak 1935’te, parti direktifiyle, Halle’deki KPD bölge teşkilatının çalışmalarını desteklemek için kaçak olarak Erna Schneider adıyla Almanya’ya döndü. Ancak 26 Ocak 1935’te tutuklandı ve beş gün sonra (31 Ocak 1935) gördüğü ağır işkence sonucu Halle karakolu gözaltı hücresinde öldü. 


İlgili haberler
Hamburg liman işçileri grevinde bir kadın: Luise Z...

Hamburg liman işçilerinin büyük grevinde ilk kez politik arenada görünür hale gelen Luise Zietz, gre...

Geleneklere ters düşen masalların yazarı: Astrid L...

Astrid Lindgren, geleneklere ters düşen çocuk masallarıyla bir fark yarattı... Her ne kadar kitaplar...

Henriette Goldschmidt kız çocuklarının okuması içi...

Almanya’da ilk kız lisesi ve kadın yüksek okulunun kurucusu, kadın hakları savunucusu, Pedagog Henri...