Nazi döneminin faşist yasalarının idam ettiği Erna Wazinski
15 Ekim 1944’te Braunschweig’e düzenlenen bombalı saldırının ardından bir komşusu tarafından yağmalama iddiasıyla suçlanan Erna Wazinski, 23 Kasım 1944’te Wolfenbüttel’de giyotinle idam edildi.

7 Eylül 1925’te doğan Erna Wazinski, Nazi döneminin faşist yasalarının kurbanı oldu. Hakimler genç kadını, bir bombardıman akşamında evinin bodrumundan başkasına ait bir valizi aldığı için “toplumsal haşarat” olarak gördüler ve idama mahkum ettiler. İşkence ile alınan ifasinde Erna tüm suçları kabul etmeye zorlandı ve 23 Kasım 1944’te giyotinle öldürüldü. Erna’nın suçsuzluğu ancak 1991 yılında hukuki olarak kabul edildi.  

Erna Wazinski, 7 Eylül 1925’te Ihlow’da doğdu, 23 Kasım 1944’te Wolfenbüttel’de giyotinle idam edildi. Anne ve babası tarım işçileriydi, bu nedenle çok kötü koşullarda büyüdü. Babası Rudolph Wazinski, Erna 13 yaşındayken öldü. Erna, annesi Wilhelmine Wazinski ile yaşadı. Okulu bırakıp vasıfsız bir işçi olarak çeşitli işler yaptıktan sonra, en son bir silah fabrikasında işçi olarak çalıştı. 19 yaşındayken, 15 Ekim 1944’te Braunschweig’e düzenlenen bombalı saldırının ardından bir komşusu tarafından yağmalama iddiasıyla suçlandı ve Braunschweig Özel Mahkemesi tarafından “halka zarar verdiği” gerekçesiyle ‘zararlı’ olarak görüldü ve ölüm cezasına çarptırıldı.

Erna ne yapmıştı? 14-15 Ekim 1944 gecesi yapılan yoğun bombardımanda annesiyle birlikte yaşadığı ev tamamen yandı. On dokuz yaşındaki Erna arkadaşı Günther Wiedehöft ile birlikte yıkılan evin bodrumundan bir şeyler aldı. Kendine ait bavul ve sırt çantasına ek olarak, yanına annesine ait olduğunu düşündüğü başka bir valiz daha aldı. Erna Wazinski 20 Ekim 1944’te dedektifler tarafından götürülmeden önce, Günther Wiedehöft, Erna’nın ağzında ve burnunda kan izlerini görmüştü. Özel Mahkeme 21 Ekim 1944 günü saat 12 civarında nihai ölüm cezasını açıkladığında, tutuklanmanın üzerinden sadece 17 saat geçmişti. Brunswick hakimleri Dr. Walter Lerche, “Halkın Zararlıları Yönetmeliği” ne atıfta bulundu. Eğer bu kız “tipik bir zararlı” ise, istisnai olarak ölüm cezası verilebilirdi. Yargıçlar, başka bir yerde “Mahkum, zararsız bir genç kız izlenimi bırakıyor” diye yazmışlardı. Polisin işkencesi sonrası suçu kabul eden ve daha önce iki merhamet çağrısı yapılan Erna Wazinski, Wolfenbüttel cezaevinde giyotin altında öldü.

Savaştan sonra, dava 40 yıllık süre içinde birkaç kez Alman mahkemelerine geldi. 1952’de mahkeme eski cezayı hafifletti ama Erna’ya haksızlık yapıldığını kabul etmedi. Erna Wazinski’nin annesi, kızının rehabilitasyonu için onlarca yıl boşuna savaştı. 1965’te Brunswick hakimleri cezayı onayladı. Hitler’in “Halkın Zararlıları Yönetmeliği” geçerli yasaydı. Özel mahkeme ayrıca Erna Wazinski’yi ölüme layık “tipik bir haşere” olarak “ ölüme mahkum edilmesine yol açan yasayı hatalardan arınmış” olarak nitelendirdi.

1990 yılında Wolfenbüttelli avukat Dr. Helmut Kramer, Erna Wazinski hakkındaki kararı bir kez daha bozdurdu. 1991’de Braunschweig bölge mahkemesi davayı yeniden açmak zorunda kaldı. 1991’deki yargıçlar bile seleflerinin adaletsizlik yaptığını kabullenmediler. Erna’yı beraat ettirdiler, ancak 1944 yargıçlarını en ufak bir hatayla suçlamadılar. Yasalar öyleydi ve onlar da uygulamıştı.


İlgili haberler
Nazi Almanyası’nda kadın işçiler: ÇALIŞ, İTAAT ET,...

9 Mayıs 1945’te Nazi Almanyası’nın teslim oluşuna kadar 55-60 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasın...

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını...

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer...

Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...