Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig
Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı Lea Grundig 23 Mart 1906’da doğdu.

Lea Grundig, Lea Langer olarak Dresden’de doğdu ve radikal bir Yahudi ailede büyüdü. Ailesinin Yahudi muhafazakarlığına isyan etti. 1922-1924 yılları arasında Dresden Sanat ve El Sanatları Akademisi’ne katıldı. 1924’ten 1926’ya kadar Dresden Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu ve Otto Griebel, Wilhelm Lachnit ve Hans Grundig’in de öğrencisi olduğu Otto Gussmann’ın ana sınıfında yer aldı. Orada hayatını belirleyen sanat danışmanlarından biri olarak gördüğü Otto Dix ile tanıştı. 1926’da Almanya Komünist Partisi (KPD) üyesi ve sanatçı grubu Asso’nun Dresden bölümünün kurucu ortağı oldu. 1928’de babasının karşı çıkmasına rağmen Hans Grundig ile evlendi. 1929 yazında Berlin yakınlarındaki Fichtenau’daki KPD “Rosa Luxemburg” parti okuluna katıldı.


Nasyonal Sosyalizm döneminde Yahudi ve komünist olarak zulme uğradı, sanat eserleri Alman sanatına karşı “yozlaşmış” olarak yasaklandı, yok edildi. “Harzburg Cephesi”, “Gamalı Haçın Altında” (1936), “Yahudi her şeyin suçlusu!”, “Savaş tehdit ediyor!”, “Ölüm Vadisinde” ve “Getto” eserlerini yarattı. 1935’te sergileri yasaklandı ve sonunda mayıs 1936’da tutuklandı. Komünist örgütlere üye olması nedeniyle mayıs 1938’den aralık 1939’a kadar hapsedildi ve daha sonra Bratislava’ya göç etti. 1940 yılında Slovakya’da bir mülteci kampına geldi ve yıl sonunda, mülteci gemisi Patria ile Filistin’e göç etmeyi başardı. 1942 yılına kadar Atlit mülteci kampında, daha sonra Hayfa ve Tel Aviv’de yaşadı. Kasım 1948’den Şubat 1949’a kadar Prag’da yaşadı ve daha sonra 1949’da Dresden’e geri döndü. 1951’de Dresden Güzel Sanatlar Akademisinde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve 1951’de grafik profesörü oldu. Bu süre zarfında Çin Halk Cumhuriyeti, Küba ve Kamboçya’ya geziler yaptı. 1961’de Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanat Akademisinin üyesi oldu, 1964’ten 1970’e kadar Güzel Sanatçılar Derneğinin başkanlığını yaptı. 1964’ten itibaren Sosyalist Birlik Partisi Merkez Komitesi üyesiydi. 1977’de Akdeniz’de bir gemiyle çıktığı resmi dostluk gezisi sırasında öldü.


İlgili haberler
Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı

‘Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, bir komünist olarak insanlığın daha güzel...

Yaşamını ve servetini eşitlik mücadelesine adayan...

Alman burjuva kadın hareketinin radikal kanadından Lida Gustava Heymann ‘Mülkiyet ve varlıklarımız ç...

Kadın ve işçi mücadelesinde Emmy Freundlich

1900’lerin başında sürdürdüğü mücadele ve çalışmalar sonucu siyaset sahnesinde de aktif olarak yer a...