‘Ötekinin’ hayatını başarıyla anlatan bir yazar: Grace Rasp-Nuri
Kıbrıs’ta doğan, yaşamının büyük kısmını Almanya’da geçien Grace Rasp-Nuri eserlerinde farklı kültürlerin ortak yaşamını anlattı.

Bugün eserleri neredeyse unutulmuş olan Grace Rasp-Nuri, yaşadığı dönemde Alman ve Türk kültürü arasında bir köprü işlevi görmüştü. 25 Nisan 1899’da Lefkoşa, Kıbrıs’ta doğdu, hayatının çoğunu Almanya’da, özellikle Darmstadt’ta geçirdi. II. Dünya Savaşı’nın sonunda, yaklaşık 45 yaşında yazmaya başladı. İlk eserleri olan ‘Dünyalar Arasındaki Ada’ ve ‘Yılan Tohumu’ otobiyografikti ve Kıbrıs’ta doğup İngiliz, Yunan, Türk kültürleri arasındaki çocukluğunu anlatmaktaydı.  

Grace Rasp-Nuri yetişkinler ve gençler için yazdı. Türk Çocuğu Yusuf (aslında anlatılan Kıbrıslı Yusuf’tur) ve Alima (Halime) gibi eserleri birçok dile çevrildi. En değerli Alman çocuk kitapları arasında yer aldılar. Alman-Türk bir çiftin yaşamı, Türk kızlarının okula gitmemesi ya da fiziksel engelli bir çocuğun sorunları ile ilgili romanlarıyla çağının çok ilerisindeydi. 8 Mayıs 1978’te Münih’te ölen Grace Rasp-Nuri’nin eserleri bugün sadece antikacılarda bulunabiliyor. 100. doğum günü vesilesiyle “Siegfried/Bir Yaşamın Yıkımı” romanı yeniden yayımlandı. Bu kitapta Berlinli bir aileden gelen Yahudi bir çocuğun hayatının ve ıstırabının hikayesi anlatır. Kıbrıs’ta farklı kültürler arasında büyüyen, daha sonra yaşamını Almanya’da sürdüren Grace Rasp-Nuri, ‘öteki’nin hayatını çok etkileyici bir şekilde anlatmasıyla dikkat çeker.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Johanna Kirchner

Almanya ve Fransa'da faşizme karşı mücadele eden, Kızıl Yardım örgütüyle çok sayıda muhalifin Almany...

GÜNÜN KADINI: Olga Benario

Komintern’in en yetenekli devrimcilerinden Olga Benario oldukça ciddi görevler üstelendi, faşizme ka...

21 Nisan 1879|Endonezyalı kadın hakları savunucusu...

Raden Adjeng Kartini, Endonezya’da kadınlar üzerine baskı ve ayrımcılık kadar sömürgeciliğe karşı da...