Plaza De Mayo Annesi Yoyi Epelbaum
Arjantin’de askeri diktatörlük sırasında kaybolan çocuklarını, yakınlarını arayan kadınlar tarafından kurulan Plaza de Mayo Anneleri’nin kurucularından Yoyi Epelbaum ile tanışalım.

Yoyi Epelbaum olarak da bilinen Renée Slotopolsky von Epelbaum (15 Haziran 1920-7 Şubat 1998) Arjantinli bir insan hakları aktivistiydi.

1976 ve 1983 yılları arasında Arjantin’i yöneten Ulusal Yeniden Yapılanma Süreci olarak bilinen askeri diktatörlük sırasında kaybolan çocuklarını, yakınlarını arayan kadınlar tarafından kurulan Plaza de Mayo Anneleri’nin kurucularındandır. Ayrıca Yahudi İnsan Hakları Hareketi’nin kurucuları arasındaydı.

ÜÇ ÇOCUĞU KAYBEDİLDİ
Oğullarından biri, tıp öğrencisi Luis Marcelo (25), 10 Ağustos 1976’da üniversiteden çıktığında Buenos Aires’te kaçırıldı. Hukuk öğrencisi Claudio (23) ve dansçı Lila (20) Uruguay’daki Punta del Este şehrine gittiklerinde burada güvende olduklarını düşündüler. Ancak, 4 Kasım 1976’da Uruguay rejimiyle iş birliği içinde Arjantinli birlikler tarafından kaçırıldılar.


PLAZA DE MAYO ANNELERİ 
Arjantin’de 1976’dan 1983’e dek, askeri cunta, devrimcileri kaçırdı, işkence yaptı ve öldürdü; çünkü askeri rejimin tüm siyasi muhalifleri “terörist” olarak nitelendiriyordu. Muhaliflerin çoğu genç insanlar, öğrenciler ve rejimle ilgili memnuniyetsizliklerini ifade etmeye çalışan diğer insanlardı. Kaçırılan insanlar “ortadan kayboldu” diye nitelendiriliyordu. Hükümet, ailelerin cesetleri bulmasına veya torunlarını geri almasına yardımcı olacak tüm kayıtları yok ediyordu.
Kilise tarafından da desteklenen askeri cunta, işi, hamile kadınları öldürmeye kadar vardırmıştı. Çoğu kadını doğum yapana dek cezaevlerinde ve toplama kamplarında tuttular. Sonraki yıllarda, bu kadınların çoğunluğunun uyuşturularak uçaklara bindirildiği ve okyanusa atıldığı ortaya çıktı. Bu imha operasyonlarına “ölüm uçuşları” adı veriliyordu. Plaza de Mayo’nun çaresiz anneleriyse, öncelikle, çocuklarını ve rejimin ölümcül baskısı esnasında katledilen kızlarının kayıp bebeklerini bulmayı amaçlıyordu.
Askeri hükümetin baskı ve sansürü, konunun tartışılmasına izin vermiyordu. Bu terör devletine karşı konuşan herkes kendi hayatını tehlikeye atıyordu. Buna rağmen, çocuklarının ortadan kaybolması karşısında, bir grup anne, her perşembe günü Plaza de Mayo’da buluşmaya başladı. Şiddet içermeyen gösteriler düzenlediler. Yürürken, “Çocuklarımızı istiyoruz; Onların nerede olduklarını söylemelerini istiyoruz. Ne olursa olsun çocuklarımıza işkence yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Mahkemeye çıkarılmalılar, onları görebilmeli, ziyaret etmeliyiz” diyorlardı.


İlgili haberler
Cumartesi’den kalan...

Cumartesi Anneleri umutlu ve dirençli bir mücadelenin çok özel bir yerinde duruyorlar. Bıkmadan usan...

ARJANTİN: Milyonlarca kadının sokağı bırakmadığı ü...

Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz kampanyası ve kürtaj hakkı için sokağa çıkan milyonlarca kadınla gözle...

Cumartesi Anneleri: Kazanacağız!

Anneler Günü öncesi yapacakları eylem de polis tarafından engellenen Cumartesi Anneleri, sevdiklerin...