Seçim 2023
Sosyalist bir kadın işçi: Ottilie Baader
Clara Zetkin'in yanında proleter kadınların seçim hakkını savunan, sosyalist Ottilie Baader'in ölümünün üzerinden 96 yıl geçti...

Ottilie Baader dört çocuğun ikincisi olarak dünyaya geldi. Babası Gustav Baader bir şekerciydi, erken yaşta tüberkülozdan ölen annesi Johanna Baader ise terziydi. Ottilie'ye başlangıçta babası tarafından eğitim verildi ve üçüncü sınıftan itibaren üç yıl boyunca Frankfurt an der Oder'de bir ortaokula gitti.

Ottilie 13 yaşında ailesiyle birlikte Berlin'e taşındı ve orada terzi oldu. Aileyi desteklemek için önce bir fabrikada ve daha sonra evde çalıştı.

Başlangıçta, Lina Morgenstern'in Kadın İşçi Derneğinin bir üyesiydi. Karl Marx'ın “Kapital” ini ve August Bebel'in “Kadın ve Sosyalizm” eserlerinden etkilendi. 1866'da Berlin terzilerinin dikiş ipliği fiyatlarındaki artışa karşı mücadelesine katıldı, 1870/71'de Berlin yaka ve manşet fabrikasında greve hazır 50 dikiş makinesi terzisi ile birlikte ücretlerin yarıya indirilmesine karşı mücadele etti ve işverenlere geri adım attırıldı.

1908 yılına kadar Prusya dernek yasasına göre kadınların siyasi olarak örgütlenmelerine izin verilmiyordu. Bu nedenle sosyal demokratlar, politik olarak aktif olan ancak -birey olarak- yasaklanabilecek veya kapatılabilecek bir örgüt olmayan kadın “güvenilir kişi”yı icat ettiler. 1894'ten Ottilie Baader, Berlin'de, 1900'den 1908'e kadar “Almanya'daki yoldaşların merkezi güvenilir kadınıydı. Ottilie Baader, SPD'nin ilk tam zamanlı görevlilerinden biriydi. SPD'nin kadın ofisini kurdu ve başlangıçta orada dört yıl boyunca gönüllü olarak çalıştı.


15 Eylül 1900'de Mainz'de düzenlenen 1. Sosyal Demokrat Kadın Konferansı'na katılanlar

Merkezi bir yönetici olarak Baader, sosyalist bir kadın hareketinin gelişmesinde öncü bir rol oynadı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası toplantı ve konferansta kadınların oy hakkının tanınması için çağrıda bulundu, kadınların ve çocukların korunmasına çaba harcadı ve kadınlar için daha iyi eğitimin savunuculuğunu yaptı. Eşitlik dergisi için düzenli olarak yazdı. Anıları "Ein Steiniger Weg/Taşlı Bir Yol" 1921'de yayınlandı.

Baader, 1911'de Oranienburg'lu sosyal demokrat bir hancı olan August Dietrichs ile evlendi. 24 Temmuz 1925'te Weddingen'deki Rudolf Virchow Hastanesinde öldü ve Richtstrasse mezarlığına gömüldü.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İlgili haberler
Devrimin kızıl gülü Rosa Luxemburg

Rosa, bir kadının sınırlarının irade gücüyle ne kadar zorlanabileceğini, insanın prangası haline gel...

Clara Zetkin: ‘Hayatın olduğu yerde savaşmak istiy...

Yaşamını emekçi kadınların kurtuluşu, işçi kadınların sınıf mücadelesine katılması için çalışarak ge...

Clara Zetkin bugüne hala ışık tutuyor...

Marksist, teorisyen, gazeteci, kadın mücadelesi ve işçi sınıfı mücadelesinin köşe taşlarından Clara...