Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie Krauss doğdu
Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şapel’e aktif destek sunan Annie Krauss, 5 Ağustos 1943’te idam edildi.

Faşizme karşı direniş savaşçısı Annie Krauss 27 Ekim 1884’te doğdu, 5 Ağustos 1943, Berlin-Plötzensee hapishanesinde giyotinle idam edildi. 

Krauss, Doğu Prusyalı çiftçi Johann Friese’nin kızıydı. 1920’den itibaren bir dikiş atölyesi sahibi olarak Berlin’de yaşadı. Gençliğinde ticaret eğitimini tamamlayan Krauss, 1936’da Berlin’de bir boya ve vernik toptancısı olarak çalıştı. Ek olarak, 1930’dan beri özel olarak falcılık yapmaktaydı. Libertas Schulze-Boysen, 1940’tan beri müşterilerinden biriydi. Schulze-Boysen, eşi Hava Kuvvetleri subayı Harro Schulze-Boysen ile birlikte Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şapel’i kurduğunda Krauss’tan da gruba katılmasını istedi, kabul etti ve bir bilgi taşıyıcısı olarak hareket etti. Harro Schulze-Boysen ve Kızıl Şapel’in diğer yöneticilerine falcılığı sırasında öğrendiği gizli bilgileri - özellikle askeri bilgileri - aktardı: Krauss’un müşterileri arasında çok sayıda subay vardı seansın bir parçası olarak, onların geleceğini tahmin ederken subaylar ona yaklaşan askeri operasyonların ayrıntılarını anlatmaktaydılar. Kızıl Şapel’in yöneticileri Krauss’un verdiği bilgileri yeraltı haber kanallarından Moskova’ya ileterek Sovyetler Birliği’nin kullanmasını sağladılar. Ayrıca Krauss, oturma odasının Nazi karşıtı broşürlerin çoğaltıldığı bir matbaa olarak kullanılmasına izin vererek Kızıl Şapel’e aktif destek sundu. 14 Eylül 1942’de Kızıl Şapel’in çökertilmesi sırasında Krauss da tutuklandı. Reich Mahkemesi’nin 2. Senatosu tarafından, grubun diğer pek çok üyesi gibi orduya zarar verdiği için idam cezasına çarptırıldı ve 5 Ağustos 1943’te Berlin-Plötzensee hapishanesinde giyotinle başı kesilerek idam edildi.


İlgili haberler
Nazi Almanyası’nın kurbanı dokumacı bir kadın: Ott...

Tekstil tasarımlarına yeni bir bakış getiren Otti Berger'in ilham verici ama trajik hikayesi…

GÜNÜN KADINI: Nazilerin kurşuna dizdiği bir komüni...

Almanların Sovyetler Birliği'ni işgalinden sonra Nasyonal Sosyalizme karşı mücadelede yer almak için...

Nazi döneminin faşist yasalarının idam ettiği Erna...

15 Ekim 1944’te Braunschweig’e düzenlenen bombalı saldırının ardından bir komşusu tarafından yağmala...

Nazi Almanyası’nda kadın işçiler: ÇALIŞ, İTAAT ET,...

9 Mayıs 1945’te Nazi Almanyası’nın teslim oluşuna kadar 55-60 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasın...

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını...

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer...

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...