6 buçuk saat kölelik yarım mesai mi sayılacak?
İki büronun temizliğine, çayına bakıp, karşılığında yol yemek dahil 2100 lira almaya ‘tamam’ demesi beklenen bir kadın anlatıyor…

20 Nisan tarihinde gittiğim iş görüşmesinden bahsetmek istiyorum sizlere. Hukuk bürosu olan bir katta, iki tane büroda, üç avukat, bir stajyer çalışıyor. Her iki büronun temizliğine, çayına bakılacakmış, gelen misafirleri ile ilgilenilecekmiş. Rutin büro işleri yani… Fakat verdikleri maaş 2 bin 100 lira. Neden? Yarım gün çalışacaksın dediler. Öyle miydi gerçekten gelin anlatayım.

Sabah saat sekiz buçukta başlayan çalışma, iki buçuk üç gibi bitiyor. Yani yarım gün dediğinizde normalde 4 saat çalışılması gerekirken beni 6-6 buçuk saat çalıştıracaklar. Anlayacağınız yarım sigorta yapılacak, yarım maaş verilecek. Asgari ücret üzerinden yapılan hesapta, “Asgari ücret 4 bin 200, size vereceğimiz ücret 2 bin 100” olacak denildi. Düşünün 3 tane avukatın verdiği ücret 2 bin 100 lira bu devirde. Bu pahalılıkta 2 bin 100 lira ne kadar, neye yetebilir? Bir de yol parası tutacak 300 lira. Yani benim elime geçen sadece 1800 lira olacak. Yemeği sorduğumda kendileri yemek yemiyorlarmış. Dışarıda yedikleri için “Siz kendiniz hazırlayacaksınız, mutfağımız var ister makarna yapın yiyin ister çorba ile geçirebilirsiniz” dedi. Resmen insanları işsiz olduğu için kullanıyorlar. Bazıları bolluk içinde yaşarken bizleri üç kuruşa mahkûm ediyorlar.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
İş arayan bir kadının taciz kıskacında üç haftası

Üniversiteden haziran ayı itibarı ile mezun oldum. İş arama sürecinin zor ve uzun bir yol olduğunu b...

Bir iş arama deneyimi: İş görüşmelerinde özel haya...

Yaklaşık 6 aydır işsizim. Sayısız iş başvurusunda bulundum, kimse asgari ücret vermiyor sigorta yapm...

Bir kâbus süreci: İş aramak…

İş görüşmelerinde evlilik, çocuk yapmayı düşünüp düşünmediğimiz, erkek arkadaşımızın olup olmadığı s...