‘Bir siyasetçi bile ‘Gece vardiyası kalksın’ demedi
Kimse bizi düşünmüyor, bir siyasetçi bile gece vardiyası kalksın demedi; taleplerimize kulak tıkadı. Ayın sonunu zor getirirken son model spor arabasıyla Meclise giren milletvekili var...’

 Seçimler geride birçok tartışma bırakarak bitti. Sincan Organize Sanayi Bölgesinde çalışan metal işçisi kadınlar arasında da seçimle ilgili tartışmalar yürüdü. İşçi kadınlar seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyor, nasıl oy kullandılar, gelecek hakkında öngörüleri neler; işçi kadınlarla sohbet ettik. Daha önce AKP’ye oy veren birçok metal işçisi kadın sandığa gitmeme konusunda fikir birliği yapmış gibiydi.

Örneğin grevi engellenmiş 27 yaşındaki bir kadın işçi “Bu zamana kadar hep Reis’e oy verdik, fakat seçim sandığına bile gitmedim. Çünkü hayatımda bir şey değişeceğine inanmıyorum. Kimse bizi düşünmüyor, bir siyasetçi bile gece vardiyası kalksın demedi; taleplerimize kulak tıkadı. Seçim birbirlerine laf soktukları bir zaman sanki. Oysaki her şey ateş pahası olmuş. Aldığımız zamlar vergilere gidiyor. Biz bu hayatın en zorunu yaşıyoruz. Ayın sonunu zor getirirken son model spor arabasıyla Meclise giren milletvekili var. Bunlar bizi düşünmez. Çok güvenim kalmadı artık” diyor.

‘TOPLUM OLARAK KARAKTERİMİZİ BOZDU BU ADAM’
Genel olarak Mecliste MHP’ye, cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce’ye oy veren işçi kadınların sayısı hiç az değil. Bunlardan biri de 36 yaşındaki metal işçisi bir kadın. Erdoğan için “Bu adam kadınları sevmiyor, işçileri sevmiyor, çocukları sevmiyor, kendinden başka kimseyi sevmiyor” diye söze girerek devam ediyor: “Gözümüzün içine baka baka yalanlar dolanlar...

Toplumun genetiğini de bozdu. Nasılsa ispatlayamazlar diye herkes yalancı oldu. Millet önceden halkının, ezilenin yanında olurdu; şimdi güçlünün yanında oluyor. Toplum olarak karakterimizi bozdu” diyor. “Geçen yıl aldığım bir tişört ile bu yıl aldığım arasında yüzde 40 zam olmuş” diyen 28 yaşındaki bir metal işçisi ise her şeyin ateş pahası olduğundan yakınıyor. “İşçinin maaşına zam vermiyorlar ama patronlar için OHAL’i kullanıyorlar. Her şeye zam zam... Yakında Kemal Sunal filmi gibi zam da zam derken bayılıp fenalık geçirmezsek iyi” diye konuşuyor.

Geçmişte AKP’ye oy veren, AKP için seçim çalışması yapan kadın işçiler bugün bu durumdan utanır halde. Genel olarak iktidarın dilinin kadın konusunda sert olması, kadınları ve çocukları gözeten yasalar çıkarmaması, hayat pahalılığı, grev kırıcılığı, vergi dilimi, FETÖ mağduriyetleri iktidarı en çok eleştirdikleri konular. İşçi kadınlar ayrıca AKP’nin özgürlük ve eşitlik isteğinin önünde bir set oluşturduğunun da farkında. Ortaya çıkan tablo şu ki, Sincan Organize Sanayideki metal işçisi kadınlar içinde oy kullanmak için sandığa gitmeyen, gitse de Erdoğan’a ve AKP’ye oy vermeyen, daha önce AKP’ye çalışmış, ama bugün politikaları nedeniyle AKP’den vazgeçen kadın işçiler çok fazla.

İlgili haberler
Biz ve onlar ayrışsın elbet... Ama bilelim, ‘biz’...

Gerçekten araya koyduğumuz “onlar ve biz” ayrımı şu parti ya da bu partiyle, şu inanç ya da bu inanç...

Hele bir sor; niye oy verdim...

Seçimden önce “Bu sefer AKP’ye oy yok” diyen kadınlar, seçimden sonra tartışmaya girmek istemiyor. S...

Ayrıştırılmaya, sömürülmeye ‘dur’ demek için...

Ankaralı kadınlardan bir seçim sohbeti: Bu sistem iş birlikçi bir sistem ve asla halka yönelik bir s...