Biz de isterdik yıldızlardan neşeli fallar bakmayı…
Ne kahve falının balıkları ne de yıldız haritalarının beklentileri karşılamayacağını biliyoruz. İster koç olun ister akrep, en nihayetinde 2020’yi bizden başka kimse güzelleştiremez. Mutlu yıllar!

Eski yılı bütün tantanasıyla geride bıraktık. 2019’un çok iç açıcı olduğunu söylemek mümkün değil. Kriz, şiddet, yoksullukla boğuşarak, hesap kitaptan kurtulamadığımız bir yıl oldu. Önümüzde şimdi koca bir yeni yıl var. Aşk, mutluluk, şans, para, sağlık... Beklenti çok. Açlık, yoksulluk, şiddet ve bunlara sebep olan her şeyin ortadan kalkmasını umuyoruz. Eşit ve özgür bir dünyanın hayalini kuruyoruz. Çünkü yalnız değiliz biliyoruz. Ayrıca ne kahve falının balıkları ve atları ne de yıldız haritalarının bu umuda ve hayale cevap vermeyeceğini biliyoruz. İster koç olun ister akrep, en nihayetinde hepimiz bu memlekette yaşayan emekçi kadınlarız. 2020’yi de sonrasındaki yılları da bizden başka kimse güzelleştiremez :)

Bu ay bir değişiklik yapalım dedik, güzel duygularınızı incitmemeyi görev bilen, olumsuzdan cımbızla olumluluk çıkarmanın eğitimini almak için kurs arayan, gerçek bir dost gibi söylemesi gereken bir söz varsa da esirgemeyen astrologlarınız Sarya ve Gülşah sizler için 2020’nin hangi burçlara neler getireceğini derledi.
Mutlu yıllarımız olsun!

Buyrunuz...

Koç: Sevgili Koçlar, çok çalışmaktan şikayetlendiğiniz günler geride kalıyor. Bu kadar çok çalışmaya rağmen yakın zamanda performansınızın düştüğü gerekçesiyle işten atılacağınız için biraz dinlenme fırsatı bulabileceksiniz. Fakat çok alışmayın, hemen ardından adliye koridorlarında, arabulucu ofislerinde ve avukat bürolarında yarı zamanlı olarak mesainiz devam edecek. Bir yandan haklarınızı ararken öte yandan iş arayacaksınız. Başvurduğunuz işlerdense çok sayıda “Biz size geri döneceğiz” cevabı alacaksınız. Evrene göndereceğiniz mesajlara da aynı yanıtı almanız muhtemel. Yine de üzülmeyin, kapanan her kapı yenisini açar. Mesela üst mahkeme, Yargıtay falan…


Boğa: Boğalara müjde! Bu yıl konut kredisi faizlerinin bir ara düşmesi ihtimalini çok seveceksiniz. Çünkü şubatın ocaktan, martın şubattan, nisanın da marttan daha iyi olacağına dair damatlar dünyasında çeşitli göstergeler var. Zaten bu sene Merkür de sizin 4. evinize ilerlemek istiyor. Gerçi sizin bir tane bile eviniz olmadığı için yine sizlik bir durum yok da... Ücretinize yapılan zam ile kiranıza yapılan zam birbirini tutmayacağı için zaten muhtemelen kiranızı zor ödeyeceksiniz. Bu yıl da ev alamayacak, Merkürden başka evinizi ziyaret eden olmasını istemeyecek, komşularla sıfır sorunla yetineceksiniz. Çok da şey yapmayın bizce, Merkür kendini kurtarır, olan yine size olur.


İkizler: Kabına sığamayışıyla bilinen ikizler bu yıl dur durak bilmeyen bir enerji patlaması yaşayacak. Bu senenin en hareketli burcu yine sizsiniz. Yerinizde duramayacaksınız! Biz de isterdik çılgın partiler, uzun tatilleri falan kastetmeyi… Ama değil. Katıldığınız protestolardan sonra polisten gaz ya da cop yememek için kaçmayla geçecek bir yıl önünüzde duruyor. Dahası, bu yıl attığınız tweetler yüzünden evinizden sabaha karşı alınabilir ve hatta tutuklanabilirsiniz. Durun durun, hemen negatifi çağırmayın, pozitif düşünmeyi öğrenmeniz gerekiyor. İddianamenin hazırlanması, duruşmalar derken en az bir senelik kira derdinden kurtuldunuz! Pozitif olalım, hayata gülümseyelim.


Yengeç: Devlet memurluğu iyidir, garantilidir diye didinip uğraştığınız, KPSS’lere ter döktüğünüz bir yılın sonunda istediğiniz puanı alacaksınız ancak yine de işsiz kalacaksınız. Bu yıl güvenlik ayarlarınızda bir sorun gözlemleniyor. Sabahları ekmek aldığınız fırının unları aldığı çiftçinin tarlasını süren traktör üreticisi şirketin temizlikçisinin birtakım örgütlerle iltisaklı olduğu ortaya çıkacak. Ya da bunun gibi bir şey... Fakat bunun için devlete kızarak fazlaca fevri davranıyorsunuz sevgili Yengeçler. Biraz da kendinizi mi sorgulasanız acaba, ben ne kadar güvenilirim diye… (Üstünüze bir şey almayı unutmayın, Silivri soğuktur şimdi.)


Aslan: Uzun zamandır çocuk yapmak istiyordunuz. 2020’de bu dileğinize kavuşuyorsunuz da... Görünen o ki çocuğun bez parasını nasıl denkleştireceğiniz sorusuna pek kafa yormamışsınız. Neyse ki aslan burcu yaratıcılığının sizi koruyacağı bir yıldasınız. Cam kola şişesinden biberon, eski giysilerden de bebe tulumu yaparak, Aslan asaletini yerden yere çalma pahasına evdeki eski ve işe yaramaz eşyaları modifiye edip yine başka işe yaramaz eşyalara dönüştüreceksiniz. Yapın, yapmayın demiyoruz… Derya Baykal da olsanız o çocuğu sıfır masrafla büyütemeyeceğinizi söylememiz gerekiyor. Siz yine de çabalayın. Belki karpuz kabuğundan gemiler yaparsınız!


Başak: Sağlığına düşkün, düzen tertip tutkunu Başaklar... Öğrenci akbilinizi yenileyemeyeceğinizi öğrendiğinizden beri biraz üzgünsünüz, biliyoruz.Ama tasarruf yapmak için uzun mesafeleri dahi yürüyerek kat etme vesilesiyle bu yılın en fit ve zinde burcu siz olacaksınız. Fakat almayı istediğiniz o telefon için yol parasından tasarruf etmek yetmeyeceği için yemeyi de bırakmanız gerekecek. Hem uzmanlar da taş devri diyeti dedikleri uzun süreli açlık diyetinin insan bünyesi için oldukça faydalı olduğunu açıkladı. Zaten yaşam biçiminizin de taş devrinden hallice olduğu şimdiden görülüyor.


Terazi: Ey burçların en gösterişlisi, en burnu havadası, en inatçısı ve tütüne geçmeyen son kalesi! Bütün direngen tavrınıza rağmen son sigara zammından sonra siz de dayanamayarak artık tütün içmeye başlayacaksınız. Tüm cool’luğunuza rağmen nasıl ki geçen sene evde şişe şişe kışlık domates yapıp, pencere önü saksısında yeşillik yetiştirdiniz, bu sene de bir süre sonra evde tütün yetiştirme fikri sizi cezbetmeye başlayacak. Zira evde nasıl içki yapılacağını araştırdığınız bir yılı geride bıraktığınızı unutmadık. Evde yapılabilecek ve yapılamayacak ne varsa evde yapmak için harika bir sene! Yine de zehirlenmemeye dikkat etmeniz lazım.


Akrep: Sevgili Akrepler, bu yıl sizi beklemeyen şeyler aşk ve mutluluk olacak. Yani aynı geçen seneki gibi. Ama bizim yorumlarımızda asla negatifliğe yer yok! Kariyerinizde bu sene büyük bir yükseliş var mesela. Bu yıl bolca ek iş yapacak, yaptıkça bir fazlasını arayacaksınız. Yaşama tutunmak için çeşitli fikirler geliştireceksiniz. Misal doğal gaz faturasını gördükten sonra bir süre gelen titreme ile vücut ısınızı sabitleyeceksiniz. Tebrikler. İşte böyle böyle herkes hayatta kalma yöntemini kendi buluyor. Doğal seçilim diyelim. İşte bunlar hep bilim.
Bu okuduklarınız hoşunuza gitmediği için yükselen burcunuzu okumaya geçmek istiyor olabilirsiniz. Bizce yükselen burcunuza bakmayı bırakın, yükselen borcunuza odaklanın.


Yay: İşe gider gelirken yaptığınız yolculuklara lanet etmeyeceğiniz bir sene sizi bekliyor. Uzun yıllardır verdiğiniz emeğin karşılığını bu yıl alacaksınız. Tabii ki iş dönüşünde boş koltuk bulmaktan bahsetmiyoruz. “Hayat mı bu yaşadığımız, bu kalabalıkta nasıl nefes alırız, bunca nefes içinde nasıl hasta olmayız, şu adam o kadını mı rahatsız ediyor” sorularını fazlasıyla düşünmek size bu yıl çeşitli konularda ilham verecek. Trafikteyken düşünecek çok vaktiniz olduğundan, bir süre sonra hayat sorgusunu paraya çevirme yollarını da bulacağınıza inanıyoruz. Olumlu düşünmenin metrobüse nasıl etki ettiğini bulacaksınız belki de? Milyonların derdine büyük çare! Youtuber mı olsanız siz ya?


Oğlak: Oğlaklar için istikrar aynı şekilde devam ediyor! Yeni yılda da o ihtiyaç listesi olduğu gibi önünüzde duracak. Sevgililer günüydü, anneler günüydü, babalar günüydü falan derken “Dur belki biraz daha düşer” dediğiniz fiyatlar ne yazık ki düşmeyeceği gibi daha da artacak. Zaten bu indirimlerin de aslında indirim olmadığını, bir satış stratejisinin oltasında olduğunuzu da yılın ortalarına doğru bir yerde fark edeceksiniz. Almak istediğiniz şeyler için kovaladığınız özel günler, bayramlar ve de seyranları da tadınca yaşayamayacaksınız. Siz iyisi mi emekçi kadınlar gününü bekleyin, belki düşen şey sadece fiyatlar olmaz…


Kova: Ah be kova kadınları, ne çektiniz 2019’dan… Ama müjde! Zor günler geride kaldı, artık daha zor günler sizi bekliyor! Fakat geçmişe bağlılığı ve istikrarıyla bilinen kova bu yıl şaşırtacak, 2019 sonlarında kombiyi açıp açmamak konusunda yaşadığı derin kararsızlık ‘Aman beee, artık ne olacaksa olsun’ deyip kombiyi açma vurdumduymazlığıyla yer değiştirecek. Yeni yıl size duygusal yaraların yerine finansal yaralar getiriyor. Ne demiştik, yenisi gelir eskisinden beter! Ama üzülmeyin, kışın kar boran fırtına olarak henüz tam manasıyla gelemeyişi en azından kombiyi en kısıkta çalıştırmanızı sağlayacak. Bu yıl sizin yılınız!


Balık: Duygusallığıyla nam salan balıklar 2020’de pek de duygusal görünmüyor. Memlekette onca dert varken bu yıl kendi derdinize yanmaya vakit bulamayacaksınız. Biliyoruz, siz de kutup ayılarının yalnızlığına üzüleceğiniz bir dünya istiyorsunuz ancak bizdeki gündemler yine kriz, açlık, yoksulluk falan... Dahası siz de zaten o kadar zengin değilsiniz, kendinize gelin ya! Memleketin dertlerinin aslında sizin dertleriniz olduğunu ve yalnız olmadığınızı fark ettiğiniz bir yıl olacak.

İlgili haberler
Ekmek ve Gül Ocak 2020 sayısı

Kadına yönelik şiddet varlığını sürdürürken, dergimizde kadınların geçim dertlerini ve krizin etkile...

Bakanlık Genelgeleri: Suçun ikrarı mı, politika ıs...

Bugünün güncel dayanışma ağlarından biri olan sosyal medyayı baltalamaya niyet eden bu genelgeleri “...

‘Yol yürüyüş öğretir’

2020’ye “Birlikte Yürüdüğümüz bir 2020” diyerek girdik... Şair Gülten Akın’ın “Yol yürüyüş öğretir”...