Biz Kazanacağız!
‘Akbük’e kadın eli değsin; daha iyi şartlarda, demokratik, katılımcı ve şeffaf bir yerel yönetim anlayışıyla yönetilsin’ diyerek yola çıkan muhtar adayı Saadet Noyan Köse anlatıyor...

Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Akbük mahallesinde muhtarlığa adaylığa koyan Saadet Noyan Köse “Seçilirsek halk meclislerinin bizleri görevden alma yetkisi olacak” diyerek yola çıktı. Akbüklü kadınlar muhtarlarını ‘Biz Kazanacağız’ diyerek duyurdu. Muhtar adayı Saadet Noyan Köse ve 8 kadın aza “Akbük’e kadın eli değsin daha iyi şartlarda, demokratik, katılımcı ve şeffaf bir yerel yönetim anlayışıyla yönetilsin” diyerek kadınlardan destek beklediklerini söylüyorlar. Muhtar adayı Saadet Noyan Köse ile yaptığımız röportaj da muhtar adayı olma süreci ve yerel yönetim anlayışına dair sohbet ettik.

DAHA DEMOKRATİK BİR YÖNETİM İÇİN HALK MECLİSLERİ
Köse “Muhtar adaylarından kimi destekleyeceğiz? Hangi muhtar adayının yerel yönetim anlayışı bize daha uygun? Kadın muhtar adayı var mı gibi soruları tartışırken ‘neden biz olmayalım’ diye bu yola çıktık. Hem muhtar adayımız hem de azalarımız toplamda 9 kadın din, dil, ırk ayrımı yapmadan birleştik ve ‘Biz Kazanacağız’ şiarıyla seçim çalışmamızı yapıyoruz. Eğer seçilirsek burada 9 kadın da ilk defa görev alacak.”
Mahalle meclisleri ve halk meclisleri ile daha demokratik, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışı hedeflediklerini söyleyen Köse, “Sorunlarını birlikte paylaşan, birlikte çözen meclisler oluşturacağız. Bunun için site komisyonları da oluşturacağız. Sitelerde oturan insanlar kendi özgür iradeleriyle komisyonlar da yer alacak. Kendi sitelerini ve Akbük’ü daha yaşanılır bir konuma getirmek için hepimiz kafa yorarak çözümler arayacağız” diyor.

KADINLAR İÇİN BÜYÜK SORUN: AYDINLATILMAYAN SOKAKLAR
“Ekonomik şiddet altında ezilen halkla birlikte; kadına, doğaya, çocuğa, hayvana, engelliye yapılan her türlü eziyeti hep birlikte göğüsleyip bu eziyetleri yok etmek istiyoruz” şeklinde konuşan Köse Akbük’te eksik olan sokak aydınlatması sorununa da dikkat çekti. Köse “Kadınlar için aydınlatma bile sıkıntı bir hale dönüşmüş durumda. Okuldan gelen, dolmuştan inen, evine giden, markete giden insanlar zorluk çekiyor. Biz sadece aydınlanma sorunu için bile kadınlar olarak bu göreve talibiz” diyor.

İlgili haberler
DOSYA| Yerel seçimlere doğru kadınlar

Kadınlar nasıl bir yerel yönetim istiyorlar, talepleri ne, kadın adaylar neler vadediyor? Yerel seçi...

Ne minnet ne lütuf… Hakkımız olanı istiyoruz!

Rantçı yerel yönetimlerin kadınlara sunduğu kısıtlı imkanlar sanki “lütufmuş” gibi gösteriliyor. Kad...

Nasıl bir seçime gidiyoruz?

Rantçı, rüşvetçi, yolsuzluğa batmış, taşeroncu, işletmeci, tekellerin hizmetindeki belediyecilik değ...