Can güvenliğimiz için kaçınma hakkımızı kullandık
Çok yetersiz bu önlemler yine de salgının fabrikamıza girmesine engel olamadı. Yatan 5 hastamız, sonucu pozitif çıkan 2 hasta çalışanımız var.

Merhaba, ben İstanbul Maltepe’de bir elektronik fabrikasında çalışıyorum. İşyerimizde Birleşik Metal Sendikası örgütlülüğü var. Çalışan sayısı 220 civarında. Son günlerde dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan korona için bizim fabrikamızda birtakım önlemler alındı. Çok yetersiz bu önlemler yine de salgının fabrikamıza girmesine engel olamadı. Yatan 5 hastamız, sonucu pozitif çıkan 2 hasta çalışanımız var.

Sendikamız işverenle bu konuyu görüştü, fabrikanın kapatılması yönünde işverene diretti. Fakat işyeri elindeki siparişleri bahane ederek çalışmaya devam etti. Yatan hastalardan birinin test sonucu pozitif çıkınca sendika hemen müdahale edip, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesi uyarınca işçilerin çalışmaktan kaçınma haklarını kullanması gerektiğini söyledi ve harekete geçti. Biz sendikalı çalışanlar hepimiz dilekçelerimizi mail yoluyla işverene ulaştırdık.

Çalışmak zorunda olup eve gelmek de haliyle korkutuyordu biz işçileri, ‘Ya bana da bulaşmışsa ve evdeki birine bulaştırırsam’ diye. 15 yaşında bir kızım var, ona sarılmayı özledim, evde otururken herkes bir köşede oturuyor, sosyal mesafeyi koruyarak oturuyoruz, kimse kimseye yaklaşmıyor.

14 gün süreyle kendimizi karantinaya almış olduk kaçınma hakkımızı kullanarak. İşveren hemen ertesi gün tüm fabrikayı 6 gün süreyle kapattı. Israrımız sonuç vermişti tabii ama sonrasında ne olacak bekleyip göreceğiz.

İlgili haberler
Salgın bahane edilerek işten atıldı: Sadaka değil...

Bir yemek şirketinde çalışan 57 yaşındaki işçi kadın, salgın bahane edilerek işten atıldı.

Tek başına çocuğuna bakmak zorunda olan kadınlar n...

Salgın bahanesiyle işten atılan Jinda: ‘Çocuğuma yarın ne yedireceğim ya da bu banka borcunu nasıl ö...

İşçiler hayatta kalabilme derdinde, patronlar şov...

Metal fabrikasından koronavirüs notları: Sabahın köründe servis bekleyen yine biz işçiler oluyoruz....