Didim’de yetkili sendika Eğitim Sen: Hiç durmadan emekçilerle buluşmamızın sonucu
Didim’de Eğitim Sen’in TİS sürecinde yetkili sendika olmasında büyük emeği olan üç kadın yöneticiyle sohbetimiz, sendikal mücadelenin işyerlerinden başlayarak yüz yüze verilmesinin önemini gösteriyor.

Kamu emekçilerinin toplu iş sözleşmesi sürecinde yetkili sendikanın tespiti işyerlerinden başlayarak yapıldı. KESK’e bağlı Eğitim Sen’de de yetki süreci, işyeri, varsa temsilcilik, şube ve Türkiye çapında üye sayıları belirlendi. Aydın Şubesine bağlı Didim Temsilciliği bu süreçte önemli bir deneyim olarak dikkat çekti. 4 kişilik temsilcilik yürütmesindeki 3 kadınla; Baş Temsilci Belkıs, Kadın Sekreteri Gülay, Örgütlenme Ve Mali Sekreter Emine ile örgütlenme süreci üzerine sohbet ettik.

Eğitim Sen’in yerelde yetkili olmasını sağlamaları hem onları hem de birlikte çaba gösteren eğitim emekçilerini oldukça heyecanlandırmış. Bu süreçte nasıl bu kadar üye kazandıklarını sorduğumda bütün işyerlerini taradıklarını, kimlik, siyasi düşünce, inanç farkı gözetmeden eğitim emekçilerine dokunmaya çalıştıklarını, bunun da karşılığını aldıklarını anlatıyor Belkıs: “Yılmadan sendikamızı anlattık. Özellikle kadın emekçilerin biriken sorunlarının çözümünü ve taleplerini tartışarak üye olmaya davet ettik. 204’e 203 üyeyle Eğitim Bir-Sen’i bir üye fark ile geçtik. Ancak şu an mahkeme süreci işliyor ve sonuna kadar emeğimize sahip çıkacağız.”

Bu üç mücadeleci kadın zaman zaman çeşitli zorluklar da yaşamışlar elbette ama elde ettikleri sonucun enerjisinin onları daha çok motive ettiğini, kolektif çalışmanın, sınıf mücadelesine olan inançlarının yenilendiğini ve kadın dayanışmasının kendilerini de geliştirdiğini anlatıyorlar.

Bu mücadeleden vazgeçmeyişlerini ve örgütlülüğü nasıl yükselttiklerini şöyle anlatıyorlar: “Okullar kapalı, insanlar kaygılıydı ama biz bir şekilde üye olan, olmayan eğitimcilerle buluştuk. Temsilcilik yönetimine geldiğimizde bütün üyeleri aradık. 8 Mart sürecinde eğitim emekçisi kadınlarla iletişimi artırdık. Hatta bir davul, ritim ekibi oluşturduk. Hiçbir sendikaya üye olmayan eğitim emekçilerini aradık. Kimi zaman bir parkta buluştuk, kimi zaman kapı önünde üye formu doldurduk. Kadın olmamız evlere gidip sohbet etmek için avantaj oldu.” Gülay, insanlara dokunduklarında, onların da cevap verdiğini gördüklerini söylerken Emine tüm emekçilerin taleplerinin TİS’te kazanımla sonuçlanması için emekçilerin birlikteliğinin örülmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Evimiz yanarken ne yapacağız?

“Ben ne yapabilirim ki?” diyecek zamanda değiliz, evimiz yanıyor. Ya yangını seyredenlerden olacaksı...

Bu bir yangın yazısı değil, ‘seçim’ yazısı

Doğayı yağmalayan, emeğimizi sömüren, bedenimizi yok edip varlığımızı hiçe sayan türümüzün sömürgenl...

Kamu emekçisi kadınlar bu taslağa sığmaz!

Kadın kamu emekçilerinin talepleri TİS süreçlerine nasıl yansıyor? Konfederasyonların taslaklarını i...