Düşlerinde daha iyi bir dünya var
Ankara Yenimahalle’de yaşayan kadınlara umutlarını, hayallerini sorduk. Kimi aşk diledi, kimi kadınların ve çocukların ölmediği bir dünya istedi.

Ankara Yenimahalle’de yaşayan kadınlara umutlarını, hayallerini sorduk. Kimi aşk diledi, kimi kadınların ve çocukların ölmediği bir dünya istedi. Kadınlar bir de uzun zamandır bellerini büken ekonomik sıkıntıların bitmesini istedi. Kadınların dilekleri hep iyi olan bir dünyaya dairdi.

PAHALILIK BİTSİN, KADINLAR HAKKINI ALSIN

Dizgici bir kadın, “Emeğimin karşılığı olan parayı almak isterim” dedi önce. Savaşsız, barış dolu bir ülke ile kız çocukları ve kadınların ölmediği bir ülkeydi dileği. Muhasebecilik yapan bir başkası ise pahalılığın bitmesini diledi, bir de kadınların yardım isteyeceği kurumların çoğalmasını. Markette çalışan genç bir kadın, özgürlük, ekonomik açıdan rahat edeceği bir maaş ve daha iyi bir çalışma ortamı diledi. “8 Mart’ta sokakta erkek olmayacak. Kendi başıma eğleneceğim” diyen bir güzellik uzmanı, faturaların düşmesini ve tüm mağazalarda yüzde 50 indirim diledi. Bir başkası, geceleri dışarı rahatça çıkmayı, ulaşımın daha uygun olmasını istedi.

KADINLAR EN ÇOK KADINLAR İÇİN DİLEDİ

Tezgahtar bir kadının bütün dilekleri diğer kadınlar içindi: “Çalışma hayatında daha çok kadın olsun. Kadına yönelik şiddet bitsin.” Dileklerini diğer kadınlara pay eden bir başkası bir öğretmendi: “Kadınlara mobing uygulanmasın. Kız çocukları eğitimden mahrum kalmadan daha özgür bir dünyada yaşasın.” Güzellik salonunda çalışan bir kadın işçi “Savaşsız, insanların öldürülmediği, çocukların, kadınların mutlu olduğu bir dünya diliyorum. Kadınların gerçek anlamda hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir dünya istiyorum” dedi.

Bir başka işçi kadın kendisi için mor bir spor araba istedi. Herkes içindi diğer dilekleri: “Çocuklar hep mutlu olsun hep gülsünler, Kadınlar şiddet görmesin, sevgi görsün.” Emekli bir kadın kendine dair isteklerde bulundu: “Dilbilimci olmak isterdim. Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve Fransızca konuşabilmek yazabilmek isterdim. Bir de mimar olmak. Aram Tigran'ın dileğini yerine getirmek isterdim. ‘Yeryüzündeki bütün silahları bozup müzik aleti yapmak… Bir de dilek bu ya bir eksik bir fazla fark etmez ben iyi bir yazar da olmak isterdim.” Bir işçi emeklisi üç ay deniz kenarında tatil istedi. “Korkmadan istediğim saatte gezmek istiyorum. Bir de gündemimiz savaş olduğu için savaşlar olmasın diliyorum.” Ev işçisi bir kadının dileği “Hiçbir zaman emekli olamayacağım ama dilek bu ya emekli olmak isterim. Bir de borç harç düşünmeden bir günümü geçirmek.”

Bir işçi kadın sağlığın bedava olmasını istedi önce. “Yaşam koşulları rahat olmalı ki kendimize zaman ayıralım. Bir de kız çocuğumun gözüm arkada kalmayacak şekilde yaşamasını istiyorum.” Kadınların ölmemesini, ekonominin düzelmesini isteyen bir sağlık işçisinin üçüncü dileği hepimizi gülümsetti: “Çocuğum yaramazlığı bıraksın.”

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Mamak Belediyesi emekçileri ile görüşmeler: Ne çok...

Henüz gerçekleşmemiş taleplerimiz, hayata dair kaygılarımız hatta hayal kırıklıklarımız olsa da ilk...

Gelecek bizimle değişecek!

Kapitalist barbarlığa, aile, devlet, tarikat iş birliğiyle hayatlarımızı karartan ittifaka karşı eme...

Hayır, kontrol bizde!

Şubat ayı işçi direnişlerinin ardı arkasının kesilmediği, birbirinden öğrendiği ve biriktirdiği bir...