Eşi Maltepe Belediyesi’nde işçi olan Fidan: Sefaletten bıktık, hakkımızı verin!
Fidan’ın eşi, hakları için grevde olan Maltepe Belediyesi işçilerinden. 3300 lira ile geçinme derdi, Fidan’ı genç yaşta yormuş, geçinmek için bulduğu çareler tükenmiş. ‘İşçilere haklarını verin’ diyor

Fidan 28 yaşında. Eşi, Maltepe Belediyesi’nde işçi. 2 çocuklarıyla kirada oturuyorlar. Eşi 3300 lira maaş alıyor, geçinemiyorlar. Aylık masrafları en az 2500 lira civarlarında ve küçük çocuğu olduğu için Fidan çalışamıyor. 900 lira kira, küçük çocuğunun bez masrafları, diğer çocuğun ise öğrenci masrafları bir hayli zorluyor onları. Bezlere en az yüzde 12 zam gelmiş. Ekmeği dahi evde kendisi yapıyor. “Ailelerimizin de maddi durumları olmadığı için hiçbir yerden yardım alamıyoruz. Devletin de zaten verdiği bir yardım yok” diyor. AKP’nin çok kez dile getirdiği çocuk başına yardım parası alıp almadığını soruyorum, eşi belediye işçisi olduğu için yararlanamadığını söylüyor.

“Pandemide yaptıkları 1000 liralık yardıma başvurdum. ‘Eşiniz belediyede çalışıyor, size yardım yapamayız’ dediler. İyi de benim halim ortada. İlla açlıktan ölmemiz mi gerekir” diyerek tepkisini dile getiriyor Fidan. 2021’in gelişiyle her şeyin daha kötüye gittiğini düşünüyor. Şu dönemde 200 lira ile çok az şey alabildiğini söyleyen Fidan, “Ancak 2 poşetle eve dönebiliyorsun. Tavuğu bile zor görüyoruz. Et zengin yemeği” diyerek içinde bulundukları zorluğu anlatıyor.

‘DOĞAL GAZLI EVE SOBA KURDUK’

Beslenme, geçim, faturalar derken elde avuçta bir şey kalmayınca Fidan, biraz daha artırabilir miyiz diye çare bulmaya yönelmiş. Kiminin kalın kalın giyinerek bulduğu çözümü o da soba kurarak bulmuş. Kömürün de çok pahalı olduğunu, bu yüzden eşinin sağdan soldan topladığı odunları kullandıklarını anlatıyor. “Mahallede bazen komşular eski kanepe ve çekyatlarını atıyor. Biz de onları kırıp eve getiriyoruz, sobada yakıyoruz” diyor. Eşinin belediyede çalışması kimine göre çok iyi, çünkü belediye işçilerinin iyi ücret aldığını düşünüyormuş çevrelerindeki kimi insanlar. Fidan acı acı gülüyor buna. “Çocuğum online eğitim alıyor diye eve internet bağlatmak zorunda kaldım, 3 aydır onun faturasını ödeyebilmiş değiliz. Ben de iş arıyorum, küçük çocuğa bakacak birini bulup aldığım ücretin bir kısmını ona veririm. Geri kalanıyla ufak da olsa ben de katkı sağlarım evime. Evde yapabileceğim iş var mı diye de baktım ancak bu dönemde herkes işten çıkıyor. Neresi olursa olsun çalışmaya razıyım ama bulmakta çok zorlanıyorum. İyi tarafından bakmaya çalışıyorum, benden kötü durumda olanlar da vardır belki. Aslında bunun beteri var mı bilmiyorum ama en azından eşim çalışıyor.”

Ekmek ve Gül

MAAŞ ERİYİNCE KAVGA BAŞLIYOR

Bu koşullarda yaşamayı hak ediyor muyuz sorusuna şöyle yanıt veriyor: “2 gün ev kirasını ödemediğimizde ev sahibi durmadan arıyor. Belediye maaşı geciktiriyor çoğu zaman. Ayın 15’i diyorlar, 30’unu buluyor bazen. Maaşı geç aldığımızı söylesek de ev sahibini oyalayamıyoruz. Dolabın üzeri fatura dolu. Hepsini geciktirerek ödemeye çalışıyoruz. Çocukları markete pazara dahi götürmüyorum artık.”

Yaşadıkları zorlukların evliliklerine de yansıdığını ifade eden Fidan, “Ben istedikçe eşim ‘Para yok’ diyor. Sonra birbirimize giriyoruz. Kitap, defter, bez derken maaşı aldıktan sonra 3-4 gün kavga ediyoruz. Boşanmaların da bu yüzden arttığını düşünüyorum. Bizi bu hale düşürenler utansın.”

‘İŞÇİLERE HAKLARINI VERİN’
Fidan belediyenin hak yiyip, işçilerin haklarını vermediğini, eşinin 6 bin lira alacağı olduğunu ve onu dahi alamadığını, pandemiden dolayı belediyelerde çalışanlara dağıtılan bin lira desteği vermediklerini belirtiyor. İşverenin işçilerin haklarını vermesini isteyen Fidan, “Verilen 250 lira kimsenin işine yaramadı. Herkes Maltepe Belediyesi işçilerinin grevini destekliyor. Eşim grev başladığından beri eve uğramadı. Çocukları babalarını özledi. İşçilerin bir an önce haklarını alıp evlerine dönmelerini istiyorum” diyor.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Maltepe belediyesi işçisi kadınlar haklarını isted...

Maltepe Belediyesinde düşük zam dayatmasına karşı greve çıkan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’...

Kadıköy Belediyesinden kadın işçiler anlattı

Kadıköy Belediyesi işçileri insanca yaşanacak bir ücret için üç gündür grevdeydi. Genel İş merkezini...

Bakırköy Belediye işçileri Kadıköy Belediye işçile...

Bakırköy Belediyesinden işçi kadınlar, grevi sendika genel merkezinin tepeden müdahalesiyle son bula...