Eşitsizliğe rağmen kadınlar mücadele ediyor
Erken yaşta evliliğe af yasa tasarısı yine gündeme sürülüp tartışmaya açılıyor ve toplumun nabız ölçümü yapılıyor.

Dünya Ekonomik Forumu 2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu, dünya çapında cinsiyet eşitliği alanında, ilerlemenin yavaşladığını, hatta bazı alanlarda kadınlar ve erkekler arasında eşitsizliğin arttığını belirtiyor.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde, “Evli olanların kayıtları yapılmaz, öğrenci iken evlenenlerin okulla ilişiği kesilerek kayıtları e-okul üzerinden Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir” denilerek çocuk yaşta evliliklerin önü açtı.

TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi.

Türkiye’de yoksul kız çocuklarının çocuk yaşta evlenme olasılığı, varlıklı olan yaşıtlarına göre 2,5 kat daha fazla. 

MEB, iktidarın ideolojik yönelimleri doğrultusunda çalışmalar yapan dini vakıflar ile çeşitli protokollere imza atarak eğitimi dinselleştirme sürecinde siyasi nüfuzu olan cemaatlere özel görevler vererek eğitimin asli bileşenlerini sürekli olarak görmezden geldi.

MEB verilerine göre, Türkiye’deki özel öğretim kurumu sayısı 10 bini geçerken, bu kurumların 3’te 1’i mutlaka bir tarikata bağlı durumda.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 2008 yılında 497 olan kreş sayısı, 2015’te 121’e, 2016’da 56’ya düştü. Özel sektörde de durum farklı değil. 150 çalışanın olduğu iş yerinde işveren kreş açmak yerine ya kadın çalışan sayısını 149 da tutuyor, ya da maliyeti kreş açmaktan daha düşük olan para cezasını ödemeyi tercih ediyor.

Çocuk bakım hizmeti için ailenin cebinden çıkan para artıyor. Kamu kreşleri bir bir kapatılarak yoksul emekçi çocukları ne idüğü aslında belli sıbyan mekteplerinin kucağına atılıyor.

Durum böyle iken erken yaşta evliliğe af yasa tasarısı yine gündeme sürülüp tartışmaya açılıyor ve toplumun nabız ölçümü yapılıyor.

Bütün bunlara karşı da kadınlar bir araya gelmenin ve örgütlenmenin koşullarını arıyor. Kadınlar bunca baskıya rağmen sokağa çıkarak, isyanlarıyla 25 Kasım’da, Flormar direnişinde, Gripin direnişinde bize bunu gösterdi ve göstermeye devam ediyor.

İlgili haberler
Türkiye’de kadın erkek eşitliğinde uçurum derinleş...

Türkiye kadın erkek eşitliği konusunda giderek geriliyor. CHP milletvekili Candan Yüceer, KEFEK’in ö...

İlkel dönemden kapitalist düzene; EŞİTLİK

19. ve 20. yüzyıl kadınların kağıt üzerindeki eşitlik haklarını elde etme mücadeleleriyle imlendi. A...

Almanya’da politikada eşitlik için yasal değişikli...

Brandenburg'da seçim yasası değiştirildi: Eyalet seçimlerinde tüm partiler eşit sayıda kadın ve erke...