Filtreli fotoğraflara uyarı imgesi
Sosyal medyanın etkilerine bir bakalım mı? Instagram’ın genç kadınlar arasında kendilerini “gerçekçi olmayan, düzenlenmiş, filtrelenmiş kopyaları ile karşılaştırma” eğilimi olduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler ile bir araya gelen Facebook, Google, Microsoft ve reklam devi WPP gibi şirketler, ‘Unstereotype Alliance’ (Tektipleştirmeyen Birlik) oluşturup ”Reklamlar yoluyla devam ettirilen tek tipleştirme egemenliğini” yıkmak için savaşacaklarını açıkladılar. Grup, “daha gerçekçi, önyargısız kadın ve erkek portreleri” sunarak olumlu bir kültür değişimi yaratmayı amaçlıyor.
BM Kadın Departmanı Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Olumsuz, alçaltılmış kadın ve kız çocuğu kavramları cinsiyet eşitliği önündeki en büyük engellerden biri ve bizim onları görünen her yerden kaldırmamız gerek. Reklam, algıları değiştirmenin ve sosyal normlar üzerine etki kurmanın güçlü bir aracı” diye açıkladı.
Geçtiğimiz ay ise İngiltere’deki Kraliyet Halk Sağlığı Derneği (Royal Society for Public Health), Instagram’ın gençlerin akıl sağlığını kötü etkilediğini açıklamıştı. #StatüsofMınd adını verdikleri çalışmada, sosyal platformların sağlık ve mutluluk üzerine etkisi hakkında yaşları 14 ile 24 arasında değişen 1500 gence sorular sordular. Yapılan bu anketin sonuçlarına göre YouTube’un olumlu etkileri görülürken, başta Instagram olmak üzere Facebook, Snapchat ve Twitter’in akıl sağlığı üzerinde çok kötü etkileri olduğu ortaya çıktı. Özellikle Instagram’ın genç kadınlar arasında kendilerini “gerçekçi olmayan, düzenlenmiş, filtrelenmiş, gerçeğin montajlanmış kopyaları ile karşılaştırma” eğilimi olduğunun altı çiziliyor. Dernek, sosyal medya platformlarının, kullanıcılarının yetersizlik ve endişe hisleriyle savaşmak için harekete geçmeleri gerektiğini açıklamıştı. Fotoğraf filtrelerini yasaklamak değil belki ama dijital olarak değiştirilmiş görüntülere uyarı imgesi koyarak, en azından gerçek olmadıklarını göstermeleri istendi.

İlgili haberler
Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...

10 maddede Ekmek ve Gül’ün 14 günü...

En çok beğenilenler, en çok izlenenler, en çok yorumlananlar, en çok tartışılanlar, en çok beklenenl...

Milyonlarca kadın forum sitelerinde ne yapıyor?

Çeşitli paylaşım siteleri ve forumlar var, kadınlar için. Kadın kadına konuşuluyor. Kimse kimseyi ta...