Ford Otosan işçisi yazdı: Türk Metal’in TİS taslağında işte bunlar eksik!
‘Kadının k’sinin olmadığı bu taslak kabul edilemez’ diyen Ford Otosan’da çalışan kadın işçi, metal işçisi kadınlar olarak taslağın güncellenmesini istiyor ve kadın işçilerin taleplerini sıralıyor.

Türk Metal’in örgütlü olduğu Ford Otosan'da çalışıyorum. Genellikle işyerinde eşi, ağabeyi, babası çalışan kadınlar işe başlıyor ve sektörde kadın oranı gittikçe artıyor. Buna karşılık bu sendikanın yapmadıkları bir o kadar artıyor. Metal sektöründe TİS görüşmeleri taslakların da açıklanmasıyla başladı. Türk Metal üyesi bir kadın olarak benim ve arkadaşlarımın dikkatini çeken bir durum oldu. Geçen sözleşme taslağında yalandan da olsa kadın kurulları kuracaklarını, şiddet, taciz, mobbing vs. karşısında önlem alacaklarını söyleyenler bu kurullara dair açıklama yapmadılar. Geçen dönem gündeme getirdiniz, taslakta böyle bir madde yer aldı. Ama bu kurullar nasıl olacak, kimlerden oluşacak, karar alabilecek mi gibi sorularımız yanıtsız kaldı. Bizimle hiçbir şey paylaşmadığınız gibi sonra anlaşıldı ki laf olsun diye böyle bir madde koymuşsunuz.

Bu sözleşme taslağında da sadece çocuk parasının artırılması gibi bir talepte bulunmuşsunuz. Taslakları bizle hazırlamadığınızı biliyoruz fakat artık bunu kabul edemiyoruz. Kadın üyelerinin taleplerine bu kadar uzak, kadın üyelerini bu kadar umursamaz davranan bir tavır hiç doğru değil. Birleşik Metal-İş sizden farklı olarak birkaç talep öne çıkarmış, hiç olmazsa bu konuda kadınların hayatlarına dair iyi bir şey yapmak için bir araya gelip, ortak bir tutum alsaydınız. Bir kadın şube başkanı olmasıyla, binlerce kadın üyesi olmasıyla övünen bir sendikaya bu yakışmıyor ve bizlerin emeğinin karşılığı bu değil. Bu kadar ağır bir sektörde çalışan kadınlar bunu, taslakta hiçe sayılmayı hak etmiyor.

Adı üstünde taslak, değiştirilemez değil. Taslağı biz kadın işçilerin talepleri ile güncelleyin. Örneğin kadınlar işyerimizde çocuklarını bırakabilecekleri 7/24 bir kreş olmasını istemez miydi? Çocuk parası adı altında verilen para hangi kreşe, bakıcıya yetiyor? Buna dair ne öneriyorsunuz?

Kadın metal işçilerinin sağlığına dair taramalar yapılması gerekiyor. Süt iznindeki kadın çalışanlar yemek saatleri fazla olduğu için bile ayrımcılık, baskı görüyor, “Süt izni bitince görüşürüz” gibi söylemlere, amir baskısına maruz kalıyor. Bunları denetleyecek, kadınları koruyacak önlemleri sözleşme taslağında yazamaz mıydınız?

Bizim iş yerimizde çocukların ilk okul günü için annelere bir günlük idari izin verilebiliyor, bunu garanti altına almış olsanız, amirlerin, insan kaynaklarının keyfiliğine bırakmasanız da bütün anneler bu hakkını kullansa.

Regl günlerimiz için ayda bir gün mazeret izni talep etseniz. 8 Mart’ın artık bu sözleşme ile birlikte ücretli izin sayılmasını sağlasanız.

Kadın sağlığını korumaya yönelik önlemlerin artırılması, kadın hastalıklarına dair taramalar yapılması (meme kanseri taraması vs.) gibi adımlar atsanız da şu sözleşme taslağı için bizler de “İşte bizim sözleşmemiz, işte kadınları düşünen sendika anlayışı” desek de sahiplensek. Binlerce kadın üyesi olan bir sendikanın bu yaptığı akıl alır gibi değil. Kadının k’sinin olmadığı bu taslak kabul edilemez. Biz kadın işçiler de bir araya gelmeli, sendikamızı adım atmaya zorlamalıyız, yoksa her alanda olduğu gibi yok sayılmaya devam edeceğiz.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Metal fabrikasında kadınların yaşamı…

‘Bizi kimse kurtarmayacak, bunu bilmek lazım. Bizim birlik olmamız lazım ki ne o arkadaş evindeki eş...

Bir sürü göz üstümüzde!

‘Utanmasalar fabrikaların soyunma odalarına ve tuvaletlere kamera koyacaklar. Kadın işçilerin üçü be...

Günde 12 saat çalışma üstüne pazarda ucuzluk koval...

İşten dönerken o yorgunluğun üzerine en az 3-4 markete bakıyorum hangisinde daha ucuza ürün bulurum...