Geçim ‘mucizesi’ insana neler yaptırıyor!
Gül ve Zeynep Sincan’dan iki kadın. İkisi de geçinememekten yakınıyor. Zeynep eşinin kendinden habersiz çok borç yaptığını söylüyor ve ekliyor: ‘Daha fazla borç yapamasın diye nafaka bağlattım.’

Sincan’da yaşayan Gül ve Zeynep’le sohbetimizde öncelikli gündemimiz geçim derdi oluyor. İkisi de elektriğe, doğal gaza ve gıdaya gelen zamların geçimi iyice zorlaştırdığını söylüyor. Hastalık, uzaktan eğitim derken masraflar iyice artmış durumda... 

Gül, bir okulda güvenlik elemanı. Asgari ücretle çalışıyor. Eşi de fabrikada işçi, 3 bin lira civarında kazanıyor. İki çocukları var. Evleri kira. Gül bir yıl içerisinde elektrik, su, doğal gaza gelen zamlardan yakınıyor. Pandemi döneminde harcamalar iyice artmış. “Bu süreçte hastaneye gidemediğimiz için ilaçları eczaneden almak zorunda kalıyoruz. Çocuklardan ikisi de canlı derse katıldığı için birine ikinci el bilgisayar almak zorunda kaldık. Ben çalıştığım için telefonu evde bırakıyorum. Diğeri de benim telefonumdan giriyor. Ayçiçek yağı olmuş 70 lira, salça 9 lira. Elektrik geçen yıl bu zamanlar 100 lira civarı geliyordu. Üç aydır 280 lira geliyor. Eşim acaba bir sorun mu var diye soruşturdu. Bir sorun yokmuş” diye anlatıyor durumun vahametini Gül.

‘BENDEN HABERSİZ KREDİ ÇEKMESİN DİYE NAFAKA BAĞLATTIM’

Zeynep ise, geçtiğimiz yıl İŞKUR’da güvenlik elemanı olarak çalışırken bu yıl işe alınmamış. Bir süredir işsiz olan Zeynep’in eşi bir fırında çalışıyor. “Şartları ağır. Gece çalışıyor. Asgari ücretten biraz fazla alıyor. Fakat eşimin borçları var. Zor geçiniyoruz” diye anlatıyor. Zeynep beraber yaşıyor olsalar da eşine nafaka bağlatmış. Merak ediyoruz nasıl yaptıklarını bunu, anlatıyor: “Eşimden aldığım 1900 civarı nafaka var. Eşim bizden habersiz bir sürü borç yapmış. Nereye harcadığını da söylemedi. Ben çalışırken onun maaşı ve benim aldığım maaşın çoğu eşimin borçlarına gidiyordu. Ben de araştırdım. Eşime nafaka davası açtım. Onu da bir şekilde ikna edip imza attırdım. Artık maaşını icraya verdiğimden dolayı benden habersiz kredi çekemiyor. Bunu yaşayan birçok kadın var, onların da bilgisi olsun istedim. Eşimle beraber yaşıyoruz ama ondan nafaka alıyorum.”

Pandemi dönemiyle birlikte elektriğe, doğal gaza, gıdaya gelen zamlar ve diğer harcamalarla birlikte geçim iyice zorlaşmış. Şöyle anlatıyor Zeynep: “155 metreküp gaz 300 lira olmuş. Elektrik 100-150 lira gelirken şimdi 200 lira geliyor. İki ay önce 28-29 lira olan yağ şimdi olmuş 70 lira. İki çocuğum var. Kızımın telefonu var, onunla derse giriyor. Benim telefonum eski, derse girilmiyor. Oğlum da babası öğlen eve gelince onun telefonuyla derse giriyor.”

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Patronun serveti büyüyor, işçilerin ise borçları…

Pandemi boyunca üretime devam eden, devletten teşvik üstüne teşvik alan ve kârlarına kâr katarak büy...

‘Gelecek aya borçlu giriyoruz’

Bazen otobüs yolculuğunda, bazen durakta, bazen iş yerinde yolumuzun kesiştiği, birbirimize dokunduğ...

İktisatçı Doç. Dr. Elif Karaçimen: Kadınların üze...

Doç. Dr. Elif Karaçimen: Borç ödeme sorumluluğunun emekçiler için sonuçları düşük ücretlerle çalışma...

Boğazına kadar borçla yaşamak: Artık nefes alamıyo...

Hükümet bütçe görüşmelerinde ülkenin açlık ve yoksulluk gerçeğini yok saysa da boğazına kadar borç,...

İşçi kadınlar: Acı reçetemiz borç içinde yaşamak,...

Ekonomik kriz ve salgının etkisiyle giderek yoksullaşan işçi kadınlar öfkeli: ‘Yoksulluk sınırının a...

Herkes borçlu, krediye bağımlı, yarından endişeli

Pandemi sürecindeki ücretsiz izin uygulaması fiili işsiz sayısını da arttırdı. İşsiz nüfusun büyük b...