Gelecek bizim ellerimizde olmalı
Genç bir işsiz kadın: ‘Bahaneler arkasına sığınılmış her şeyin güzel ve sorunsuz olduğu görüntüsü çizilmekte lakin öyle değil. Başkalarının çıkarlarının değil, geleceğimizi bizlerin planlaması gerek.’

Günümüzün başlıca sorunlarından olan işsizlik sorunuyla boğuşan 28 yaşındaki genç bir kadınım. Gelecek kaygısı içinde yaşamaya zorlanıyoruz. Bu süreçte daha fazla yıpranıyor, psikolojik bir çöküntünün içinde çabalıyoruz. Geleceğin daha güvenli olmasını beklerken zorlu bir yolculuğa sürülüyoruz.

Eğitim hayatıma başladığımdaki beklentilerim işe girmemle yok olmaya başladı. Emeğimiz, çabalarımız sonuçsuzken, beklentiler yerini kendini işe yaramaz hissetmeye bırakıyor.

Var olan düzenin bunu düzeltemediği ortada. Yeterli yaptırım yok, bir iyileştirme yok. Durumun iyiye gidebilmesi adına yapılması gereken şeylerin başında insan emeğinin hiçe sayılmaması, politik kaygıların yaşanmaması, ayrıştırmanın son bulması geliyor. Bahaneler arkasına sığınılmış her şeyin güzel ve sorunsuz olduğu görüntüsü çizilmekte lakin öyle değil. Başkalarının çıkarlarının değil, geleceğimizi artık bizlerin planlaması gerek.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Genç İşsizliği

Gençlerin okuyup işsiz kaldığı memlekette haliyle bu işsizlik şarkılara da konu oluyor. Okuyup işsiz...

GÜNÜN RAKAMI: Genç işsizlerin yüzde 63’ü kadınlar

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yaptığı çalışmaya göre kadınlar toplam genç...

Rosetta: Bir genç kadının gözünden işsizlik…

Rosetta özelinde anlatılan bu yaşam mücadelesi, bugün pandemi ve krizin kıskacında geleceğinden kayg...