İşçi çocuklarına eğitim çok mu?
Dudullu OSB’de bulunan fabrikalardan işçi kadınlar ‘ücretsiz’ eğitim için istenen kayıt paralarını ve çocuklarının bakımdan ve eğitimden nasıl uzaklaştığını anlatıyor.

Eğitimin ticarileştirilmesinden kaynaklı birçok aile çocuklarını okula gönderemeyecek noktaya geldi. Okullar için istenen kayıt paraları 5 bin liraları buldu, Dudullu OSB’de olduğu gibi bir kreş ücreti en az bir işçinin asgari ücretine denk geliyor. Vardiya çıkışlarında servis araçları önünde görüştüğümüz BEYBİ Eldiven, Dardanel Ton, Aslı Börek, ENTES Elektrik ve TATLIBAK işçisi kadınlar eğitimin nasıl büyük bir sorun haline geldiğini anlatıyor.

‘BAKAN DEĞİŞTİRMEKLE EĞİTİMİN SORUNLARI ÇÖZÜLMEZ’

BEYBİ Eldiven işçisi Nermin, eğitimde çağdışılığın yaşandığını, çok başarılı olan lise ikinci sınıf öğrencisi oğlunun bunalım yaşadığını belirterek “4+4+4 sistemi dediler, EBA eğitimi dediler, yok yüz yüze açacağız dediler bizimle alay eder gibi oynadılar. Bakan değiştirmekle eğitimin sorunlarını çözemezler. Komşumun çocuğu çok zeki ve başarılı, iyi bir ortaokula yazıldı, okul aile birliği 5 bin lira istedi. Rica minnetle 5 bin lirayı iki takside böldüler. Aynı fabrikadan arkadaşım OSB’nin kreşine çocuğumu vereyim dedi, asgari ücret kadar para istediler. Mecburen işten ayrıldı; çocuğunu bırakacak biri olmadığı için. Bu hükümet olduğu müddetçe bu işler düzelmez.”

‘500 LİRA SERVİS PARASINI NASIL VEREYİM?’

Aynı fabrikadan Melahat ise “İmam Hatiplere çocuklarını gönderenler bile bunların yüzünü gördü. Vazgeçip çocuklarını düz liselere yolluyorlar. Destek almazsak ne kırtasiye ne de kitap alabiliriz. Okul kıyafeti alacak paramız yok. Asgari ücret alıyorum. Nasıl okutayım? Okul Samandıra’da, biz Dudullu merkezde oturuyoruz, 500-600 lira servis parası nasıl vereyim? Her şey ateş pahası. Çocuğumu okutabilecek miyim bilemiyorum. Eşim iş bulur çalışırsa belki... Lanet olsun bu düzene” diye tepkisini dile getiriyor.

Dardanel Ton’dan görüştüğümüz Türkan “1 yıldır çocuklarımızın sağlığı ile oynadılar. Çok başarılı olan kızım yeterli puanı alamadı, iyi bir okul kazanamadı. Yüz yüze eğitim olmazsa olacağı bu. Kayıt için 5-10 bin lira isteniyor iyi bir okul için. Ziya Selçuk kardeşini zengin yaptı gitti. Sağlıkla ilgili çok endişeliyiz. Öğretmenleri bile tam aşılamayan bir hükümet bu” diyor.

‘KREŞ ÜCRETİNİ PATRONLAR KARŞILASIN’

Aslı Börek fabrikasından Neslihan, aldığı asgari ücret ile ve 100-200 lira fazla mesai paraları ile çocuklarını okutamayacaklarını söylüyor: “Ne 5 yaşındaki çocuğumu OSB kreşine yollayacak durumum var, ne de 5 bin lira verip adresi de uygun hale getirip büyük çocuğumu okula yollayacak. Bu sadece benim sorunum değil. Asgari ücret kira ve faturalara yetmiyor. Liseyi başarı ile bitiren oğlum iki yıllık bir bölümü zor kazandı. Son bir yılda EBA sistemi eğitimin çöküş sistemi oldu. Hükümet istiyor ki çocuklarımız okumasın, cemaatlerin peşinde gitsin. İsyan ediyorum artık. Kreş reklamı iyi ama OSB yönetimi herhalde bu ülkede yaşamıyor. Bir asgari ücretle çalışan biri nasıl kreşe versin çocuğunu. Kreş ücretlerini patronlar karşılasın.”

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Okullar açılsın, koruma sistemi kurulsun, sendikal...

Eğitime erişim, kreş ve bakım hizmetleri, koruma ve izleme sistemi yok! Bu yokluk en çok yoksullukla...

Önlemler alınsın, yüz yüze eğitim başlasın

Yarı zamanlı eğitim nedeniyle çocuğunu özel okula gönderen kamu emekçisi bir kadın, çalışan anne bab...

Özel eğitim kurumunun koridorlarında dertli çocukl...

Geçtiğimiz sene okulların kapalı olması nedeniyle eğitim hakları ellerinden alınan çocuklar yaz tati...