İŞÇİ KADINLARIN ORTAK ÇİLESİ: Gece çalış, gündüz çocuk bak!
Kadınların öne çıkan ve acil çözüm istedikleri sorunların başında; gece vardiyası, esnek çalışma, düşük ücretler ve artarak devam eden kadına yönelik şiddetin son bulması geliyor.

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’a biz kadınlar da kendi taleplerimizle hazırlandık. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nde kadınların öne çıkan talepleri etrafında bir araya gelerek çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu yıl farklı bir şey denedik ve dernek üyesi kadınlarla tiyatroya gittik. Hayatında ilk kez tiyatroya giden kadınların mutluluğu görülmeye değerdi. Derneğimizde bir araya geldiğimiz işçi kadınlarla Ford işçisi kadınların yaptığı grevi anlatan ‘Kadının Fendi’ filmini birlikte izledik. Bunun yanı sıra işçi kadınlarla çalıştıkları fabrika ve işyerlerinde yaşadıkları sorunlar üzerine sohbetler düzenledik. Hem işçi kadınlarla yaptığımız sohbetlerde hem de diğer etkinliklerde kadınların öne çıkan ve acil çözüm istedikleri sorunların başında gece vardiyası, esnek çalışma, düşük ücretler ve artarak devam eden kadına yönelik şiddetin son bulması geliyordu.

SERVİS OLSA DA...
İşçi kadınların en büyük derdi, geceleri çalışıp gündüzleri çocuklara bakmak zorunda kalmaları. Çünkü uykusuz ve yorgun bir şekilde tekrar işbaşı yapıyorlar. Eğer eşleri de vardiyalı çalışıyorsa neredeyse birbirilerini hiç göremiyorlar. Sanayide çalışan kadın işçiler hem gece hem de gündüz vardiyasında çalışırken servis sorunu yaşadıklarını ve birçok fabrikada keyfi uygulamalar yaşandığını anlatıyorlar: “Servis var ama hep sorun. Gece 23.00’te servise binip işe gideceğiz ama bizleri sadece belirli duraklardan alıyorlar. Belirledikleri yerler cadde üzerinde ve evlerimize çok uzak. Servise binmek için o saatte tek başımıza yürüyoruz. Ne yazık ki sokaklar o kadar güvenli değil...”

PSİKOLOJİK BASKI
Esnek çalışma ve düşük ücretlerden ötürü ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını, giderek yoksulluğa mahkum edildiklerini anlatırken “Her şeyden kısarak yaşamaya çalışıyoruz. Bu da yetmezmiş gibi bir de kıdem tazminatımıza göz diktiler” diyor kadınlar. Bir yandan işlerin azaldığını söyleyerek işten çıkartmakla tehdit eden patronların diğer yandan sürekli fazla mesai yaptırdığına dikkat çekiyorlar. “İşsiz kalma endişesi günden güne artmış durumda. Bu durum psikolojik olarak da bizi çok yıpratıyor. İşin zorluklarını bile konuşamıyoruz” diyen işçiler, amirlerin baskısının psikolojilerini bozduğunu dile getiriyorlar.
Toplumda giderek artan şiddet en çok kadınları etkiliyor. Kadına yönelik şiddet de her ortamda giderek artıyor. Eşinden gördüğü şiddet yüzünden çok uzun süredir boşanmaya çalışan genç bir işçi kadın, gördüğü şiddetin bütün kanıtlarını ortaya koymasına rağmen “Boşanmanız için yeterli neden yok” gerekçesiyle davasının düştüğünü anlatıyor. Mahkeme tarafından verilen bu karar önümüzdeki dönem biz kadınları neler beklediğinin bir göstergesi gibi.
Biz kadınlar yaşadığımız tüm bu sorunlara karşı 1 Mayıs’a hazırlandık. Taleplerimizi bir kez de alanlarda haykırmak için yan yana geldik. 1 Mayıs günü bütün baskılara, OHAL’e, tatil olmasına rağmen birçok fabrikanın işçileri çalıştırmak istemesine rağmen büyük bir coşkuyla, çocuklarımızla 1 Mayıs alanında yerlerimizi aldık.

İlgili haberler
Bitmeyen çile gece vardiyası

Çalışma Bakanı kadın ‘işçiler gece vardiyasında 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz’ dedi. Peki bakan b...

Gece vardiyası sağlığımızı bozuyor

Gece vardiyası sürekli uykusuzluğa ve yorgunluğa yol açıyor, vücut direncini düşürüyor. Vardiyalı ça...

Gece vardiyasında çalışan işçi kadınlar anlatıyor

Gece vardiyası uykusuzluk demek, yorgunluk demek! Vardiyalı çalışan işçilerin en büyük isteklerinden...