Kadın öğretmenlerin sıkıştığı üçgen:Ders-çocuk bakımı-ev işleri
‘Maalesef toplum bu süreçte öğretmenlere evde oturarak para kazanan kişiler damgasını vurdu. Oysa durum hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değil.’

İçimde yine okulların açıldıktan kısa bir süre kapanabileceği korkusu ile gün sayıyorum. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yaşadığımız sıkıntıların bu yıl da yaşanabilecek olması çok üzücü. Eğer bu yıl da öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz uzaktan eğitime mahkum olursa, gelecek için çok büyük kayıplar yaşanacak. Okuldan bağları kopmuş olan öğrenciler gelecek umutlarını yitirecek. Her gün bunları düşünmek bir öğretmen, bir veli ve bir anne olarak beni kahrediyor. Çocuklarımız zaten pandemi öncesinde de sıkıntılı bir eğitim sistemi içerisinde eğitim almaya çalışıyorlarken bu süreçte o günleri arar olduk. Okumaktan başka çaresi olmayan yoksul çocuklarının gelecek umudu daha da kırıldı.

Bütün bunların yanında uzaktan eğitimle ders anlatmaya çalışan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılar ise anlatılmaz yaşanır türdendi. Maalesef toplum bu süreçte öğretmenlere evde oturarak para kazanan kişiler damgasını vurdu. Oysa durum hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değil. Ders yapmak için çocuğunun hayatını feda eden öğretmenler oldu ama kimse onlardan bahsetmedi. Özellikle kadın öğretmenler bu süreçte evde hem ders yapmak hem kendi çocuğuna bakmak hem de ev işlerini yapmak zorunda kaldı.

Ben de çoğu zaman zorluklar içerisinde canlı derslerimi yaptım. Küçük çocuklarımız ders sırasında durmadığı için birçok kez ders yapabilmek için onları hırpalamak zorunda kaldık. Ama kimse bunların farkında olmadı. Bütün bu sıkıntıları yaşamamak adına gerekli önlemlerin alınarak okulların kesintisiz bir şekilde açılmasını istiyorum.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
‘Okulların açık kalmasında bize düşen sorumluluk b...

Batıkent Kardelen Mahallesi Petrol-İş Sitesinde Ekmek ve Gül çağrısı ile yan yana geldiğimiz kadınla...

Tuzluçayır’dan kadınlar: Okullar kapanmamak üzere...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği çevrelerindeki kadınlarla okulların açılmasını ve açık kalmas...

‘Güya okula gitmiş ama eğitim alamamış bir nesil o...

‘Online eğitim yüz yüze gibi olmuyor, kesinlikle öğretmenle göz teması olmadan olmuyor. Şefkatle baş...