Karantina biter, dertler bitmez bizde!
Korona sonrası dükkanını kapatan ve tekrar dükkanını açmayı bekleyen Nesrin’in sonrası için pek çok sorusu da var: ‘Dükkanları açtıktan sonra hangi koşullarda, hangi kurallara göre çalışacağız?’

Bildiğiniz gibi 21 Mart’tan itibaren kuaför salonları kapatıldı. Sadece bizler değil hemen hemen bütün sektördeki esnaflar kapatıldı. Kapatırken bizlere nasıl evimizi geçindireceğimiz sorulmadı. ‘Virüse karşı önlem’ denildi ve kapatıldı. Ben dükkanı kapattım fakat eşim çalışıyor, risk hâlâ devam ediyor. Çok büyük endişe duyuyorum bu durumdan. Çalışması zorunlu olmayan iş yerlerinde işçilerin ücretli izne çıkarılması gerekirken, bizleri eve kapatıyorlar, işçilere ise “Ne olursa olsun çalışacaksınız. Yeter ki patronlar hayatta kalsın, sizler olsanız da olmasanız da!” deniyor adeta. İşçiler olmasa çarkınız nasıl döner acaba!  

Biz esnaflara da destek açıklaması geldi gelmesine de, çoğu esnaf koşulları uymadığı için kredi bile alamadı. ‘Mücbir durum’ deniliyor, koşulsuz destek verilmesi gerekirken sağlık raporu istemedikleri kalmış adeta. Özellikle sadece kuaförlükten geçinen aileler mağdur durumda. Kuaförler Odası mağdur olan arkadaşlara yardım kampanyası başlattı, ancak ne kadar çözüm! Ne zaman açacağız dükkanları, açtıktan sonra hangi koşullarda, hangi kurallara göre çalışacağız, pek çok soru var aklımızda... Belediyeler işyerlerini düzenli dezenfekte edecek mi, bizlere maske eldiven desteği ya da özel kıyafet temin edilecek mi, işyerlerinin 1 metre kuralının denetlemesi yapılacak mı? Virüsle birlikte çalışma koşullarımız tamamen değişmiş olacak en azından uzun bir süre, kendimizi, ailemizi, müşterilerimizi koruyabilecek miyiz? Dükkan kiraları, BAĞKUR ödemeleri aynı şekilde devam edecek, BAĞKUR 8 ay ötelendi, ama 8 ay sonra nasıl ödenecek, hiçbirinin cevabı verilmiyor. Benim anladığım başımızın çaresine bakacağız. Bir şey daha var ki sevgili kadınlar şu günlerde dayanışmaya da çok ihtiyacımız var. Sevgiyle kalın.

İlgili haberler
Salgın hastalıklarla mücadelenin tarihsel deneyiml...

Ağır yoksulluk, savaş koşulları, kapitalist ülkelerin baskısının olduğu koşullarda dahi tarihe öneml...

ORTA ÇAĞDAN ÇIKAN DERS: Veba salgını ve cadı avlar...

Kara veba gibi çağın öne çıkan krizlerini oluşturan salgın hastalıkların cadılardan kaynaklandığı ön...

Kapitalizmin takkesi, kadınların mücadelesi

Kendiliğinden patlak veren eylemler salgın sonrası güçlenecek bir mücadele eğiliminin göstergesi. Dü...