Küçük Dev: Klitoris
Bedenimizi hiç tanımıyoruz. Bazı kültürlerde kadın sünnetine kurban edilen klitoris, cinsel ilişkiden zevk alması adeta yasaklanan kadının en önemli mutluluk organıdır.

Bedenimizi ne kadar tanıyoruz? Kadınların cinsellikten zevk almasının çok “doğal” ve aynı zamanda istenir de olduğunu kaçımız biliyoruz? Ben, her gün onlarca kadınla yüzyüze gelen bir kadın doktor olarak yanıtlayayım: Kadınlar bedenlerini ta-nı-mı-yor!

Bizim gibi erkek egemen kültürlerde ‘Yasak, günah, aman ört, bakma, dokunma, gösterme’ baskısı ile büyüyen kadınlar, vücudunun eşsiz organlarından bihaber yaşıyor maalesef. Bazı kültürlerde kadın sünnetine kurban edilen klitoris, cinsel ilişkiden zevk alması adeta yasaklanan kadının en önemli mutluluk organıdır.
Bilmek, sağlıklı cinsel birleşme ve sağlıklı cinsel ilişki getirir. Hadi, kendimizi biraz daha tanıyalım!

HER KADIN FARKLI!
Klitoris kadın genital bölgesindeki küçük dudakların üst birleşme kısmı ile klitoral başlık arasında yer alan küçük oval bir yapıdır. Kadın genitallerinin en duyarlı alanıdır. Erkek penisinden 3 kat fazla zevk veren yapıdır. Klitorisin görünümü ve büyüklüğü kadınlar arasında değişkenlik göstermektedir. Daha koyu renk tenli kadınlarda daha büyükken, beyaz tenli ve kılsız kadınlarda genelde daha küçüktür. Ama büyüklük alınan zevki değiştirmez. Zevki, bilmek yaratır.

Klitoris kadın dış genital organları arasında, üreme işlevi olmayan, sadece cinsel olarak zevk duyma işlevine sahip tek organdır. Anatomik ve fizyolojik özellikleri bakımından erkekteki penis muadili bir organdır. Erkekte erkeklik hormonlarının etkisiyle büyüyüp penis oluşurken, kadında kadınlık hormonları sayesinde küçük kalıp zevk organına dönüşmüştür.
Klitorisin altına idrar çıkışının olduğu üretra ve hemen onun altında da vajinal ilişki için vajen girişi bulunmaktadır.

Klitoris bir gövde ve bir baştan oluşur. Özellikle baş kısmı yüksek oranda duyarlıdır. Cinsel uyarılma esnasında klitoris genişler, kabarır. Büyük dudaklar arasında neredeyse saklanmış dışarı doğru 0.5-1 cm. çıkıntı yapmıştır; klitorisin iki yana da uzanan uyarılan dokunun toplam uzunluğu yaklaşık 20 cm.’dir. Bu uzun kollar üretrayı ve vajen girişini sarar ve kasılması sırasında hem üretranın hem de vajen duvarlarının içerdeki güçlü kasların da kasılması ile kadın orgazmını sağlar.

Heyecanlanma evresinde en ufak uyarı, fantezi kurulması bile klitorisin çapında artmaya neden olur. Aşırı derecede kanlanır, kabarır ve şişer. Bu alınan zevki daha da artırır. Klitoris başının her iki yanında bulunan kadın salgı bezlerinden zevk suyu gelir ve bölgeyi kayganlaştırır. Yani istek uyarılmayı uyarılma da isteği artırır.

Bu evrede kadınlar pelvis (leğen kemiği) içinde bir dolgunluk hissi, irritasyon (rahatsızlık hissi) ve boşalma ihtiyacı duyarlar. Ayrıca klitorisin gövdesi ve iki taraftaki uzantıları da kanla dolup şişer ve küçük dudaklar civarındaki basınçla meydana gelen hazdan sorumlu olurlar.

Kegel egzersizleri denen, kadın dış genital bölgesinin kasılıp bırakılması ile taban bölgesi kaslarını güçlendiren hareketleri gün içinde düzenli olarak yapmak cinsel ilişki sırasında daha çok zevk alınmasına yol açar.

İlgili haberler
Kadının baş belası; VAJİNİT

Vajina sağlığının bozulduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu yazı rengine, kokusuna, akıntıya göre vajina s...

GÜNÜN BİLGİSİ: Vajina ile ilgili bilmeniz gereken...

Çok doğruymuşçasına ısrar edilen bazı bilgilerin yanlışlığı sizi şaşırtabilir ancak her zaman gerçek...

Yaşamımızdaki dönemeçlerden biri: Menopoz

Menopoz fizyolojik, psikolojik ve sosyal pek çok değişimin yaşandığı bir dönem. Önyargıların bol old...