Mahallemizde bir gün evli kalıp ömür boyu nafaka alan yok!
Çekin elinizi haklarımızdan ve hayatlarımızdan, biz kadınlar insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Nafaka hakkımızı savunuyoruz, kadınların ve çocukların nafakası artırılsın istiyoruz!

Her sıkıştıklarında nafaka hakkını tartışmaya açıyorlar. Nafaka hakkını tartışmaya açanlar mazeret olarak “Bir gün evli kalıyor, bir ömür nafaka alıyorlar” argümanını sunuyor. Oysa ki nafaka hakkını kaldırmaya çalışanlar bir gün kadınlara sorsaydı şunu görebilirdi: Nafaka tartışmasında sığındıkları örnekler, bahaneler bizim mahallerde yok! Sekiz yıldır faaliyet gösteren Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak binlerce kadınla yüz yüze geldik, böyle bir örneğe rastlamadık.

Ama görüşmelerde bulunduğumuz kadınlarda başka örnekler çoktu. Aile içinde yaşadığı fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddetten kurtulmak için boşanmak isteyen, boşanabilmek için nafaka talep etmeyen kadınlar vardı. Nafaka almayıp açlık sınırının altında yaşayan kadınlar, nafaka vermemek için sigortasız çalışan erkekler vardı. Nafaka hakkı olmasına rağmen yıllarca alamayan, adliyelerde, icralarda uğraşan kadınlar vardı.

Kadınların çoğu nafaka alamaz, çocuklara ödenen nafakalar bile bir ayakkabı parası etmezken, 35-40 bin lira maaşla çalışandan bir erkeğin 13 yaşındaki öz çocuğuna 700 lira nafakayı ödemediğini, aylarca süren mahkemeyi, nafakanın istinaf ve icra sonucunda alınabildiğini gördük. Onun da icra sonucunda 50 lirası kesiliyordu. Biz kadınlara ne kadar nafaka ödendiğini ya da ödenmediğini siz düşünün!

Çocuğun velayeti ayrılan eşlerde büyük oranda kadınlara veriliyor. Çocuklara verilen nafaka çocuğun günlük bir su, bir simit ihtiyacını bile karşılamıyorken, tüm maddi manevi yük annedeyken kadınların nafakası tartışılıyor. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz bilmiyoruz ama biz gerçek dünyada bunları yaşıyoruz. Sizler haklarımıza ve hayatlarımıza göz koydukça biz kadınlar kadın düşmanlarını tanıyor güçleniyoruz. Daha çok yana yana gelip örgütleniyoruz.

Biz kadınlara şiddetten, cinayetten, açlıktan ölümü reva görüyorsunuz. Ama biz buna izin vermeyeceğiz! Çekin elinizi haklarımızdan ve hayatlarımızdan, biz kadınlar insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Nafaka hakkımızı savunuyoruz, kadınların ve çocukların nafakası artırılsın istiyoruz!

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
NAFAKA GERÇEKLERİ

Nafaka nedir, ne değildir? Neden kadınlar için vazgeçilmez bir haktır? Nafaka boşanma sonrası kadınl...