‘Öğrenci değil müşterisin’ diyorlar!
Bölümümde hem okuyup hem çalışan çok fazla arkadaşım var. Çünkü bölümümüz uygulamalı dersler de içerdiğinden masraflı bir bölüm.

Özel bir tekstil firmasında tasarım asistanı olarak çalışıyorum. Şu an bir aylık zorunlu stajımı yapıyorum. Ama stajım olmasa bile bu yaz okul için gerekli harçlığı çıkartmak için çalışmayı zaten düşünüyordum. Ama staj maaşı okul harçlığını çıkartmak için asla yeterli değil. Genelde firmalar "Tecrüben yok, iş yükün az" gibi saçma bahanelerle staj maaşını aşırı komik rakamlara düşürüyor. Stajyerlerin emekleri hiçe sayılıyor. Mesela ben bu sektörden bütün yaz çalışabileceğim düzenli bir iş bulmak istedim ama firmalara staj konusu açıldığında karşılarındaki insanı ciddiye almıyorlar. Bazı firmalar asgari ücretin yarısı kadar bile staj ücreti vermiyor. Hem okuyup hem çalışması gereken öğrenciler için çok zor bir durum.

İstanbul Aydın Üniversitesi bu yıl öğrenim ücretlerine yüzde yüz zam yaptı. Diğer arkadaşlarım ve ben de dahil öğrenim ücretlerine gelen zammın fahiş bir zam oranı olduğunu düşünüyoruz. Benim ailem şu an bu ücreti karşılayabilecek durumda. Fakat kışın harcamalarımız arttığında, okulun da bize diğer yıl fahiş bir zam uygulamayacağının bir garantisi olmadığını düşününce zorlanmayacağımızın hiçbir garantisi yok.

DERS MASRAFIYLA EĞİTİM MASRAFI ÇOK ARTIYOR

Bölümümde hem okuyup hem çalışan çok fazla arkadaşım var. Çünkü bölümümüz uygulamalı dersler de içerdiğinden masraflı bir bölüm. Ders içi harcamalarımız oluyor ve okul ücreti de buna eklenince okulun aylık harcaması oldukça fazla oluyor.

Bölüm ve stajdan vakit kaldıkça sosyal aktivitelere katılmaya çalışıyorum ama zaten oldukça yoğun bir bölüm olduğu için pek boş vaktim kalmıyor. Boş vaktim olsa bile bazen bir sinema ya da konser biletine o kadar para verecek hevesi kendimde bulamıyorum, bu sebeple okulun içindeki çeşitli kulüp aktivitelerine katılmaya çalışıyorum.

Fotoğraf: Canva Pro


İlgili haberler
Temmuzda zam ve vergide adalet: Kaynak bizsek güç...

‘Sermayeyi kurtarmak adına uygulanan İMF’siz İMF programının sonuçlarının her iki sınıf açısından fa...

Taleplerimizle gürleyeceğiz şimşeğin tepesine

Dergimizin Temmuz sayısı, işçi ve emekçi kadınların Şimşek programının karşısında yaşadıklarını anla...

Beybi Eldiven işçileri: ‘Vergiyi kodamanlardan als...

Dudullu OSB’de Beybi Eldiven fabrikasında çalışan kadın işçiler anlatıyor: ‘Bize bakıp aldanmayın. Ü...


Sıradaki haber
Örüntü