OKULDA, PAZARDA, MECLİSTE: Sağlıklı beslenme hakkını kazanana dek mücadele
MEB’in 2024 bütçesi görüşmelerine topladıkları imzalarla giden Tuzluçayırlı kadınlar, meclise ve kampanya sürecine dair düşüncelerini paylaştı.

Ekonomik dar boğazın bu kadar yaşamlarımızı zorladığı bir dönemden geçerken eğitimin her kademesinde bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi hakkımızdır. Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak bu kampanya boyunca toplanan imzalar ile kampanyayı bir adım daha ileri taşıdık. MEB’den dava yolu ile bu temel hakkı talep ettik. Milli Eğitim Bakanlığının 2024 bütçe görüşmelerinin öncesinde kampanyayı yürüten kadınlar olarak Meclise gittik, Milletvekili Sevda Karaca ile birlikte taleplerimizi Meclisten ilettik. Kampanya sürecine ilişkin görüşlerimizi Meclise giden kadınlar olarak ifade etmek istiyoruz.

EYLEM: ÇOCUKLARIN BESLENMESİNDE NEDEN MAKARNA VAR?
“Bizler çocuklarımızın beslenmesine en fazla makarna koyuyoruz, bazen beslenme çantası bile gönderemiyoruz. Son iki sene içinde bu sorunlara o kadar fazla şahit oluyoruz ki sıkıntı yaşayan velilerden bir öğün ücretsiz yemek kampanyası için imza topladık. Sesimizi MEB’e duyurabilmek için Milletvekili Sevda Karaca’nın kapısını çaldık. Vekilimiz sağ olsun bizleri gülen yüz ve samimiyetle karşıladı. Bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyası ile ilgili olarak Karaca mecliste bir konuşma yaptı, topladığımız imzaları MEB bütçe görüşmesi sırasında teslim etti. Görüşmelerde Karaca’ya söylenen her söz bizlere, bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyasına söylenmiştir diye kabul ediyoruz. Soruyoruz, okula aç giden çocuklarla güçlü bir ülke geleceği nasıl inşa edeceksiniz? Televizyon kanallarında ülkemizde kimse aç değil, enflasyon yok diyorsunuz, peki neden bu kadar öğrenci beslenmesinde sadece makarna ile okula gidiyor?”

MÜRÜVVET: SONUÇ ALANA KADAR DEVAM
"Sabah akşam demeden kampanya çalışmalarında bizzat bulundum, binlerce kişiden imza alıp, kampanyaya destek verdiklerini gördüm. Kampanyamız kazanımla sonuçlanana kadar her çocuk bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkına sahip olana kadar çalışacağım."

ESENGÜL: BAKAN’IN YANITLARINA ANLAM VEREMEDİK
"Lise üçüncü sınıfa giden oğlum için her gün ne yemek koyacağımı artık bilemiyorum. Her gün kantinden, marketten yemek alması olanaksız ve pahalı, bütçemizi aştığı için para da veremiyoruz. Ekmek ve Gül bir kampanya başlattı ve bizler de bu kampanyaya destek olduk. Yüzlerce kadınla kapı kapı dolaşarak, çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik, binlerce imza topladık. Sevda Karaca bu imzaları bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanına ulaştırdığında aldığı cevaplara bizler bir anlam veremedik. Ama yine yılmadan usanmadan mücadelemize devam edeceğiz."

ELİF: BİR EKMEĞE MUHTAÇLIK DÜZENİ ELBET DEĞİŞECEK
"Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyası boyunca o kadar çok kadının zorlu yaşamına şahit oldum ki anlatamam. Çocuğunun beslenmesine bir şey koyamamaktan utanan veliler, çocuklar okulda aç duruyor diyen öğretmenler… Çocukların bir ekmeğe muhtaç kaldığı bu düzen elbet değişecek. Bunu değiştirecek olan da bizleriz. Sevda Karaca'nın mücadelesine de hayran kaldım, asla yalnız değil biz kadınlar onun arkasındayız."

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadınlar Meclisten Milli Eğitim Bakanlığına seslen...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, EMEP Yenimahalle İlçe Başkanı Nursel Oktay ve...

Bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek talebi Meclist...

Yayın kurulu üyemiz, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 2024 MEB bütçe görüşmeleri öncesi, 1...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği: Bütçe ÇEDE...

Ankara Mamak'ta Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemeğin...